szczepienia
Koronawirus

Ruszają zapisy na szczepienia dla nastolatków

Już dziś ruszają zapisy na szczepienia na koronawirusa dla nastolatków, ale nie tylko oni mogą się zapisać. Zapisy ruszyły także dla ozdrowieńców.

Kolejne grupy w naszym kraju mogą już dziś zapisać się na szczepienia na koronawirusa. Zaczęły się zapisy na szczepienia dla nastolatków – 17 i 16 lat oraz dla ozdrowieńców. Wszystko odbywa się z odpowiednimi regulacjami. Jak przebiega cały proces?

Zapisy na szczepienia dla nastolatków i ozdrowieńców

Na szczepienie przeciw COVID-19 od dziś zapisują się nastolatkowie od 16. roku życia i ozdrowieńcy, którzy według regulacji musieli czekać na szczepionkę 90 dni od uzyskania pozytywnego testu na koronawirusa.

Jak mówiła wiceminister zdrowia Anna Goławska na szczepienie trzeba przyjść z „Kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19.

Jeśli osoba, która przyjdzie do punktu na szczepienie nie będzie miała formularza, to otrzyma go do wypełnienia na miejscu. Na szczepienie osoba niepełnoletnia musi przyjść na szczepienie z opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na udzielenie świadczenia.

Wersja kwestionariusza dla osób niepełnoletnich  zawiera uzupełnienie o zgodę opiekuna ustawowego na szczepienie osoby niepełnoletniej. W przypadku szczepienia osoby, która ukończyła 16 r.ż. wymagany na kwestionariuszu jest również podpis wyrażający zgodę na wykonanie szczepienia na koronawirusa.

Elektroniczne skierowanie otrzymają wszystkie osoby, które ukończyły 16. rok życia. W przypadku osób, które ukończą ten wiek w 2021 roku, e-skierowania będą wystawiane po fakcie ukończenia 16 lat w odstępach tygodniowych.

Szczepionka firmy Comirnaty dla nastolatków

Jako jedyną dla nastolatków dopuszczono szczepionkę firmy Comiranty, czyli Pfizer. Tak zdecydowała Europejska Agencja Leków. Comirnaty zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka, nazywanego białkiem S, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19. Szczepionka działa poprzez przygotowanie naszego organizmu do obrony przed wirusem SARS-CoV-2.

Źródło informacji: tvs.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Koronawirus

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.