Nowe obostrzenia od 15 grudnia
AktualnościKoronawirus

Nowe obostrzenia od 15 grudnia

Dziś odbyła się konferencja ministra zdrowia Adam Niedzielskiego, na której poinformowano, że będą nowe obostrzenia od 15 grudnia.

Nowe obostrzenia i tu szykuje się sporo zmian, między innymi będzie to zmniejszenie limitów w lokalach gastronomicznych i hotelach. Zamknięte zostają kluby, dyskoteki itp. miejsca, zmienia się limit w transporcie publicznych. Na konferencji ogłoszono, że od 15 grudnia ruszają szczepienia dla dzieci powyżej 5. roku życia.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia

Zmiana limitu obłożenia z 50% do 30% w takich placówkach jak:

  • restauracje,
  • hotele,
  • teatrach,
  • kinach (tutaj dodatkowo zakaz konsumpcji),
  • obiektach sportowych i sakralnych.

Przedsiębiorca, organizator powinien sprawdzać certyfikaty covidowe, jeśli ktoś go nie ma to nie może to przekroczyć 30% obłożenia danego lokalu. Zwiększenie limitu może nastąpić tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych.

– Ustawa jest przygotowywana. Pracujemy, żeby zapisy umożliwiały weryfikacje „paszportu covidowego” – odpowiadał Waldemar Kraska, ale jego odpowiedź dotyczy jednak ustawy dot. szczepień pracowników pisze onet.pl na swoje stronie.

Zamknięte zostają dyskoteki i kluby oraz itp. miejsca dyskotekowe – ograniczenia te nie dotyczy 31 grudnia i 1 stycznia (limit osób 100). Zostają również wprowadzone obowiązkowe testy dla współdomowników osoby zakażonej koronawirusem.

Nauka zdalna wraca od 20 grudnia i potrwa aż do 9 stycznia 2022 roku. Sytuacja ta dotyczy szkół podstawowych i średnich. Po tym terminie uczniowie powracają do nauki normalnej w szkołach.

Zmienia się także limit obłożenia w transporcie komunikacji miejskiej i zbiorowej z 100% do 75%.

Limity obowiązują tylko dla osób niezaszczepionych.

Od 15 grudnia zaczynają się szczepienia dla dzieci powyżej 5. roku życia, z kolei od 1 marca 2022 roku będą obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych: medycy, nauczyciele i służby mundurowe.

– 1 marzec to jeszcze nie jest termin definitywny, ale będziemy pracować nad tym, że te osoby były już zaszczepione – odpowiedział wiceminister Kraska.

Osoby, które będą wracały z poza strefy Schengen, będą musiały wykonać 24h wcześniej test na koronawirusa przed wjazdem na teren Polski.

Źródło informacji: Onet
Zdjęcie: Ministerstwo Zdrowia

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
3
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.