Artykuł zewnętrznySponsorowane

Jak wymienić uszczelkę w oknie?

Po kilku latach użytkowania okien, poszczególne elementy, z powodu warunków atmosferycznych i częstego otwierania i zamykania, zaczynają ulegać zużyciu. Jest to naturalny proces, który dotyczy również uszczelek w oknach plastikowych. Uszczelki te są narażone na działanie promieniowania UV, zmiany temperatury i wilgotności, co prowadzi do ich stopniowego pogorszenia się.

 

Dlaczego uszczelki ulegają zniszczeniu?

Jeśli zastanawiasz się, jak wymienić uszczelkę w oknie, lub masz stare uszczelki, które zaczynają przeciekać i tracić swoje właściwości izolacyjne, nie martw się – to zadanie nie jest trudne. Na początek warto zrozumieć, dlaczego uszczelki ulegają zużyciu. Często dzieje się tak z powodu zaniedbania konserwacji okien. Regularne czyszczenie i utrzymanie uszczelek w dobrej kondycji jest istotne, ale wymaga dużo czasu, zwłaszcza w przypadku posiadania wielu okien. Zanieczyszczenia, takie jak kurz, oraz błędy w montażu mogą również przyspieszyć zużycie uszczelek, dlatego wymiana może być konieczna. Choć uszczelki są zazwyczaj trwałe, częste otwieranie i zamykanie okien może prowadzić do ich naturalnego zużycia. Dodatkowo, wysokie temperatury i wilgoć mogą negatywnie wpływać na ich stan. Warto więc regularnie dbać o konserwację uszczelek, aby uniknąć konieczności ich częstej wymiany.

Jeśli więc zauważysz, że uszczelki w Twoim mieszkaniu lub domu nie spełniają już swojej roli – przepuszczają powietrze, co obniża komfort cieplny, lub są uszkodzone – nie czekaj z ich wymianą. Nieszczelne okna to główny wróg naszego komfortu cieplnego! Wymiana uszczelek na nowe zapewni, że będą one ponownie elastyczne i skutecznie izolujące. Postaw więc na trwałość i wygodę!

Szeroka oferta uszczelek do okien dostępna jest na Bricoman 

 

Jak wymienić uszczelki okienne?

Jeśli zastanawiasz się, jak samodzielnie wymienić uszczelkę w ramie okiennej, przez którą ucieka ciepło, nie musisz obawiać się skomplikowanych czynności. Wymiana uszczelek przyszybowych wymaga jednak znajomości modelu i typu okna, które posiadasz. Sprawdź informacje na tabliczce znamionowej, aby poznać szczegóły dotyczące Twoich okien, takie jak model, rozmiar i typ. Następnie skontaktuj się ze sklepem lub producentem okien, aby uzyskać odpowiednie uszczelki. Każde okno może mieć nieco inny układ uszczelek, dlatego ważne jest, aby wybrać właściwe dla Twojego modelu.

Pamiętaj, żeby nie zwlekać z wymianą uszczelek, szczególnie jeśli Twoje okna mają już kilka lat. Proces zamówienia i dostawy nowych uszczelek może potrwać, zwłaszcza jeśli okna nie są już produkowane. Nie czekaj zbyt długo – przeciekające okna trzeba naprawić jak najszybciej!

Jeśli nowe uszczelki mają postać taśmy, którą trzeba dopasować do wymiarów okna, proces wymiany jest stosunkowo prosty. Wystarczy wyjąć starą gumę, oczyścić wręby w ramie okna i umieścić w nich nowe uszczelki. Jednakże, docięcie uszczelek na wymiar może wymagać dodatkowych kosztów. Możesz również zdecydować się na taśmę ciągłą i dostosować ją samodzielnie do wymiarów okna. Wymiana uszczelek jest więc zadaniem, które możesz wykonać samodzielnie, a przyniesie wiele korzyści w postaci poprawy izolacji termicznej i zapobieganiu utracie ciepła.

W przypadku, gdy stare uszczelki są zgrzewane w narożnikach, zalecamy skorzystanie z pomocy montażystów pracujących w salonie dystrybutora. Samodzielna wymiana w takiej sytuacji może być trudniejsza i bardziej skomplikowana.

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.