zmiany w obostrzeniach
Koronawirus

Nocna publikacja w Dzienniku Ustaw, czyli zmiany w obostrzeniach

Mamy zmiany w obostrzeniach pandemicznych. Rozporządzenie dotyczące tych zmian opublikowana w nocy w Dzienniku Ustaw. Czego dotyczą zmiany?

Zmiany w obostrzeniach. Dotyczą głównie zasad odbywania kwarantanny, ale nie tylko. Oprócz kwarantanny, znajdziemy zmiany w kasynach, uzdrowiskach i przesunięciach w kolejności szczepień. Jakie zmiany nastąpił? Nieoficjalnie mówi się też o powrocie poprzednich obostrzeń. Informacje mamy dostać jeszcze w tym tygodniu.

Nocna publikacja w Dzienniku Ustaw. Zmiany w obostrzeniach

Kwarantanna

Nowe przepisy są ważne dla osób wracających z zagranicy, które będą musiały odbyć kwarantannę w Polsce. Są też wyjątki. Zwolnieni z kwarantanny zostaną:

  • uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki,
  • dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem,
  • studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia,
  • doktoranci kształcący się w Polsce lub w państwie sąsiadującym,
  • osoby prowadzące działalność naukową.
Kasyna

Zgodnie z rozporządzeniem – do 28 lutego 2021 roku – w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych będzie mogła znajdować się nie więcej niż jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Jest to powierzchnia dostępna dla klientów z zachowanie odległości co najmniej 1,5 metra, z wyłączeniem obsługi. Przed wejściem do tego obiekt będą musiały być zamieszczone informacje o limicie osób. Zaś obsługa będzie musiała podejmować środki zapewniające jego przestrzeganie. Klienci kasyn i salonów z automatami nie będą mogli spożywać napojów lub posiłków.

Uzdrowiska

W rozporządzenie jest uchylenie dotyczące ograniczenia w lecznictwie uzdrowiskowym. Ważny warunkiem zaczęcia stacjonarnej rekonwalescencji leczniczej w ośrodku ma być negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa. Musi być on wykonany z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Te testy mają być bezpłatne.

Kolejność szczepień – tutaj też drobna zmiana

Osoby, które pracują w ogrzewalniach i noclegowniach włączono do grupy pierwszej szczepień na koronawirusa. Mają być szczepieni po pacjentach zakładów opiekuńczo-leczniczych. Poszerzono również grupę uprawnionych do szczepionek w ramach grupy pierwszej pracowników oświaty i placówek wychowawczych.

Źródło informacji: radiopiekary.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
1

Więcej w:Koronawirus

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.