koronawirus u psów i kotów
Koronawirus

Koronawirus u psów i kotów. Jak często te zwierzaki się zarażają?

Niektórzy zadają sobie pytanie czy u psów i kotów występuje koronawirus? Sprawdźmy wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Rio de Janerio.

Koronawirus u psów i kotów, jak często te zwierzaki się zarażają? U 31% domowych psów i 40% kotów naukowcy wykryli SARS-CoV-2 po diagnozie ich właścicieli. Z wyższym ryzykiem infekcji wiązała się między innymi sterylizacja zwierzęcia. Takie wyniki badań przedstawili naukowcy z Rio de Janerio.

Koronawirus u psów i kotów. Jak często te zwierzaki się zarażają?

Badacze z Instytutu Chorób Zakaźnych w Rio de Janerio sprawdzili jak psy i koty często zarażają się koronawirusem od ludzi. Naukowcy testowali zwierzęta mieszkające z chorymi na koronawirusa pacjentami.

Badania wykazały, że 9 psów – 31% i 4 koty – 40% z 10 domostw – 47,6% uległo infekcji. Testy wykazały obecność koronawirusa, że po czasie od 11 do 51 dni po ujawnieniu się objawów u właścicieli psów i kotów.

W dalszej analizie znaleziono czynniki sprzyjające infekcji. Naukowcy wymieniają tutaj sterylizację zwierzęcia i pozwalanie mu na spanie w łóżku.

Jak przedstawia się sytuacja z koronawirusem u innych zwierząt?

W październiku ubiegłego roku pismo „Sceientific Reports” potwierdziło, że koronawirus może być podatny na co najmniej 26 z 215 badanych gatunków zwierząt. Większość to ssaki. Są to właśnie między innymi: koty domowe, lwy, tygrysy, chomiki borsuki, norki, fretki, borsuki, jelenie, owca, a także małpy człekokształtne. Małpy człekokształtne, czyli zagrożone wyginięciem: szympans, goryl, orangutan i bonobo.

Zagrożona natomiast nie jest większość ptaków, ryb i gadów.

Źródło informacji: RMF FM

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Koronawirus

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.