kiedy przestawiamy się z czasu letniego na zimowy
Lifestyle

Kiedy przestawiamy się z czasu letniego na zimowy?

Wkrótce będziemy po raz kolejny przestawiać się z czasu letniego na zimowy. Kiedy to nastąpi i jaka jest historia zmiany czasu na świecie i w naszym kraju?

Jeśli chodzi o czas letni to wskazówki naszych zegarków przestawiają się w ostatnią niedzielę marca i wtedy śpimy krócej. Z kolei zmiana z letniego na zimowy odbywa się w ostatnią niedzielę października i śpimy tutaj godzinę dłużej. To dobra informacja dla tych, którzy lubią dłużej sobie pospać.

Jaka jest historia zmiany czasu?

Pomysłodawca Franklin

Na pomysł wprowadzenia zmiany czasu wpadł jako pierwszy Benjamin Franklin. To on stwierdził, że potrzeba zastosować wprowadzenie czasu letniego. Benjamin Franklin opisał to w jednym ze swoich naukowych prac. Forma tego dokumentu była dość humorystyczna, dlatego pomysł ten został po prostu.. zignorowany.

Pierwsza próba wprowadzenia zmiany czasu

Jednym z pierwszych, który spróbował wprowadzić zmianę czasu był William Willet z Wielkiej Brytanii. Swoje przemyślenia umieścił w ulotkach „The Waste of Daylight”, które sfinansował z własnych środków pieniężnych. Wydał ją w 1907 roku. Niestety, ale nie udało mu się przekonać brytyjskiego rządu do pomysłu wprowadzenia zmiany czasu, pomimo tego, że miał zdecydowaną większość. Brytyjczyk przedstawił swój pomysł czasu letniego. Chciał aby zegary w czasie letnim były przestawiane o 80 minut. Dzięki temu (jego zdaniem) miało przynieść oszczędności prawie 2,5 mln funtów na oświetlaniu w Anglii.

Niemcy i czas letni

Niemcy to był pierwszy kraj, który wprowadził zmianę czasu. Odbyło się to podczas I wojny światowej, a dokładnie 30 kwietnia 1916 roku Niemcy przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód. Z kolei w październiku 1916 roku o godzinę do tyłu. Zaraz po tym kraju, do grona zmian czasu dołączyła Anglia.

Kiedy wprowadzono zmiany czasu na świecie?

Zmiana czasu na świecie nastąpiła 19 marca 1918 roku podczas Kongresu Stanów Zjednoczonych. Wtedy ustalono podział na strefy czasowe oraz wprowadzono na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego. W jakim celu? Już mówimy. Wprowadzono zmiany czasy by zaoszczędzić paliwa, które służyły w tych czasach do produkcji energii elektrycznej. Po prostu oszczędność prądu.

Czas letni zaczęto stosować w prawie 70 krajach na świecie. Dotyczyło to także wszystkich państw europejskich. Zmiana czasu nie obejmuje jednego kraju w Europie. Chodzi o Islandię, która tego nie praktykuje.

Wprowadzenie zmiany czasu w naszym kraju

Zmianę czasu wprowadzono w czasie okupacji hitlerowskiej, a później w poszczególnych latach: 1946-1949, 1957-1964, a później nieprzerwanie od 1977 roku. Czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września do 1995 roku. Z kolei wprowadzany był później tak jak to ma miejsce teraz w ostatnią niedzielę marca.

Daty zmiany czasu były ogłaszane kiedyś w Monitorze Polskim. Dobry przykładem jest rok 1964, gdzie zmiana czasu letniego miała miejsce dopiero 31 maja, a zimowego 27 września.

Kiedy przestawiamy się z czasu letniego na zimowy?

Wróćmy do teraźniejszości. Kiedy przestawiamy wskazówki zegarka? Wskazówki zegarka przestawiamy z czasu letniego na zimowy – 30 października 2021 roku. Zmieniamy wtedy godzinę z godziny 3:00 na godzinę 2:00 w nocy, czyli śpimy sobie po prostu dłużej.

Źródło informacji: zmianaczasu.info / TVS

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
2
Nie
0

Więcej w:Lifestyle

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.