punkty szczepień powszechnych
Koronawirus

Punkty Szczepień Powszechnych. W jakich miejscach?

Przed nami kolejny istotny krok w kierunku Narodowego Programu Szczepień. Rząd chce uruchomić Punkty Szczepień Powszechnych. W jakich miejscach?

Punkty Szczepień Powszechnych – to następny ważny krok w Narodowym Programie Szczepień. Rząd chce poszerzyć miejsca, w który będziemy mogli zaszczepić się przeciw COVID-19. Chcą także przyśpieszyć proces szczepień oraz przygotować się na duże dostawy dawek szczepionek, które zapowiedzieli producenci specyfików leczniczych.

Punkty Szczepień Powszechnych – w jakich miejscach?

Rząd chce uruchomić całkiem nowe miejsca, w których mają odbywać się szczepienia. Miejsca o jakich mowa to: Punkty Szczepień Powszechnych, punkty drive thru oraz punkty szczepień w aptekach i zakładach pracy. To bardzo istotny krok w Narodowym Programie Szczepień. Takie decyzje są spowodowane zapowiadanymi dostawami dawek szczepionek przez ich producentów oraz rząd chce przyśpieszyć proces szczepień. Rząd rozwija infrastrukturę, czyli wprowadza nowe formy działania oraz poszerza kadrę szczepiącą.

2 miliony dawek szczepionek na koronawirusa ma trafić do punktów szczepień w Polsce w ciągu tego i następnego tygodnia. Nasz rząd przygotowuje się na zapowiadane wcześniej przyśpieszenie. Więcej dawek, to większe możliwości.

– Dziś przekroczyliśmy liczbę 7 mln wykonanych szczepień – informował premier Mateusz Morawiecki podczas wczorajsej wizyty w nowym punkcie szczepień w Skierniewicach. – W maju dotrze do nas być może 9 mln szczepionek, a w kwietniu mamy potwierdzone ok. 5,5 mln dawek – dodał szef polskiego rządu.

Całkiem nowy etap Narodowego Programu Szczepień

Rząd chce, aby szczepionki przeciw COVID-19 przyjęli wszyscy chętni – możliwe jak najszybciej. Dlatego postanowili rozwinąć infrastrukturę.

  1. Część punktów szczepień, które do tej pory funkcjonowały, przekształcą się w Punkty Szczepień Powszechnych – dużej wydajności.
  2. Poszerzamy skalę, obok już istniejących ponad 6500 punktów na terenie Polski powstanie kilkaset nowych.
  3. W każdym powiecie lub mieście na prawach powiatu mają funkcjonować średnio dwa duże punkty szczepień.
  4. Nowe punkty, które będą zlokalizowane w miastach do 50 tysięcy mieszkańców – każdego dnia będzie wykonywać około 200 zastrzyków.
  5. Punkty w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców mają wydajność na poziomie 500 dawek.

Takie punkty będą tworze między innymi w budynkach z dobrą lokalizacją i odpowiednią infrastrukturą, czyli: szkoły, domy kultury, hale sportowe itp. Szczepionki także będą podawane w przygotowanych od tego celu namiotach – np. przy lokalnych hipermarketach – punktach drive thru i innych wskazanych przez samorządy.

Harmonogram pierwszych Punktów Szczepień Masowych

Punkty Szczepień Masowych pierwsze ruszą w tych powiatach, które obecnie borykają się z problemem braku szczepionek. Rząd chce, aby szczepienia w Polsce przebiegały równomiernie.

  • 15 kwietnia – uruchomienie pierwszego punktu szczepień typu drive thru w Polsce,
  • 20 kwietnia – pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych,
  • 23 kwietnia – rozpoczęcie szczepień przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki,
  • maj – zaczęcie szczepień w aptekach,
  • przełom maja i czerwca – rozpoczęcie szczepień w zakładach pracy.

Rząd cały czas rozwija infrastrukturę, ale także poszerza kadrę. Uprawnienie do kwalifikacji i szczepienia są lekarze, stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położone, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci i fizjoterapeuci.

Źródło informacji: tvs.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Koronawirus

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.