zmarł alojzy łysko
Sport

Nie żyje Alojzy Łysko. Legenda polskiej piłki nożnej miał 85 lat

Płyną do nas smutne informacje ze świata sportu, a dokładnie piłki nożnej. Zmarł Alojzy Łysko – legenda polskiej piłki nożnej. Miał 85 lat.

Niestety, mamy przykre informacje. Nie żyje Alojzy Łysko – miał 85 lat. Była to legenda polskiej piłki nożnej. Najlepszy trener w dziejach GKS-u Katowice, jako piłkarz – mistrz Polski z Ruchem. Najlepszy także w lidze z Szombierkami Bytom jako asystent Huberta Kostki.

– Zmarł w poniedziałek wieczorem. W kwietniu ukończyłby 86 lat – mówił Bogusław Czerwonka, prezes MKS Siemianowice.

To dawna Siemianowiczanka gdzie Alojzy Łysko zaczynał grać w piłkę na początku kariery.

Krótko o Alojzym Łysko

Były piłkarz i trener zmarł w wieku 85 lat. Jak wspomnieliśmy wcześniej w kwietniu ukończyłby 86 lat. Grał między innymi w barwach Ruchu Chorzów, gdzie w 1960 roku zdobył mistrzostwo Polski. Wcześniej strzelał gole dla Siemianowiczanki.

Był najlepszym trenerem w historii GKS Katowice, pracował również dla wielu renomowanych klubów, między innymi dla:

  • Górnika Zabrze,
  • Śląska Wrocław,
  • Cracovii,
  • Zagłębia Lubin.

Później już – na emeryturze – był trenerem w Siemianowicach Śląskich – tam gdzie mieszkał. Jako reprezentant kadry narodowej zadebiutował w 1964 roku. Wystąpił wtedy w meczu z Irlandią, gdzie Biało-Czerwoni wygrali 3:1. Alojzy Łysko to gwiazda śląskiego i polskiego futbolu.

Alojzy Łysko w Szombierkach Bytom

Jako trener – choć wtedy jeszcze nie pierwszy – świetnie sprawdził się w bytomskim klubie – Szombierkach Bytom. Był wtedy bezrobotny i szukał bowiem pracy. Zadzwonił do Huberta Kostki, wtedy obiecującego szkoleniowca obiecujących Szombierek. Hubert Kosta nie waha się i uważa go za porządnego człowieka, i ściąga do Bytomia. Hubert Kostka i Alojzy Łysko w Szombierkach Bytom – dogadują się idealnie. Były piłkarz Siemianowiczanki w najlepszych możliwych warunkach szlifuje swój warsztat trenerski. W 1980 roku Szombierki Bytom zdobywają mistrzostwo Polski.

Źródło informacji: Sport Interia / Radio Piekary

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Sport

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.