metody wyłudzania informacji
Aktualności

Metody wyłudzania poufnych informacji przez cyberprzestępców

Dziś chcemy opowiedzieć wam o niektórych metodach wyłudzania informacji przez cyberprzestępców. No to zaczynamy.

Powiemy wam też, jak rozpoznawać wirtualne zagrożenia, które mogą wyrządzić naprawdę wiele złego. Na co musicie uważać i jakie są metody wyłudzania poufnych informacji przez cyberprzestępców? Tego wszystkiego dowiecie się z artykułu przygotowanego przez Świadomych Świata.

Metody wyłudzania poufnych informacji przez cyberprzestępców

PHISHING

To metoda oszustwa polegająca na tym, że przestępca podszywa się pod inną osobę bądź instytucję w celu wyłudzenia od nas informacji. Przykładowo hasło i login do banku internetowego. Wiadomości phishingowe najczęściej przybierają postać fałszywych wiadomości SMS otrzymywanych rzekomo z banków, czy też komunikatów od kurierów.  Dotyczy to także innych, podobnych organizacji. Takie e-maile wysyłane są zazwyczaj masowo, licząc na to, że ktoś otworzy plik i w ten sposób zainfekuje swoje urządzenie złośliwym oprogramowaniem.

PAMIĘTAJ! ŻADEN BANK NIGDY BEZ TWOJEJ INGERENCJI NIE ZAPYTA CIĘ PRZEZ SMS O DANE NA TEMAT KONTA BANKOWEGO!

VISHING

To wyłudzanie poufnych informacji z wykorzystaniem telefonu. Przestępca podszywa się pod osoby lub instytucje godne zaufania. Jest to rodzaj ataku mający swoje podstawy w phishingu. Nazwa Vishing to zlepek słów z wyrażenia ,,voice phishing”- phishing głosowy.

JEŚLI MASZ WĄTPLIWOŚCI CO DO OSOBY, Z KTÓRĄ ROZMAWIASZ, TO NATYCHMIAST SKONTAKTUJ SIĘ ZE SWOIM BANKIEM I OPOWIEDZ O ZAISTNIAŁEJ SYTUACJI!

SMISHING

To rodzaj cyberataku, który jest nastawiony na kradzież danych osobowych, na przykład numeru karty kredytowej z telefonu komórkowego danej osoby. Zaczyna się od wysłania fałszywej wiadomość SMS, stąd nazwa SMiShing. Jest to rodzaj Phishingu, jednak oparty tylko na wiadomości SMS. Wiadomości wysyłane przez hakerów często zawierają niewiele informacji, są niespójne i mają w sobie błędy ortograficzne lub logiczne.

Do podjęcia tego tematu zmotywowało nas kilka ostatnich dni, kiedy po całej Polsce hakerzy rozsiali SMS-y. Na przykład od rzekomej policji, banku, tudzież odnośnie przejęcia przez służby celne zamówionej przesyłki. Bądźmy czujni!

Materiały przygotowane we współpracy z Świadomi Świata.

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
7
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.