w ulu w bytomiu
AktualnościKultura

Jak się mają sprawy w „Ulu” w Bytomiu?

Dawno temu bytomskim harcerzom zamarzyło się, by historyczny budynek Domu Polskiego, zwanego „Ulem”. Jak się mają sprawy w „Ulu” w Bytomiu?

Kilka lat temu harcerze z Bytomia mieli pewne marzenie. Chcieli aby w historycznym budynku Domu Polskiego, zwanego „Ulem” stał się siedzibą hufca. Budynek znajduje się u zbiegu ulic Sokoła i Korfantego. No i się udało, dzięki modernizacji obiektu, która była współfinansowana ze środków unijnych dobiegła końca. Już wkrótce zmodernizowany obiekt będzie otwarty.

Modernizacja w „Ulu” w Bytomiu

Większość prac zarówno na zewnątrz jak i w wewnątrz obiektu wykonano. Harcerze z Bytomia mają nadal sporo koncepcji, aby „Ul” stał się nie tylko miejscem harcerskiej działalności, ale także miejscem, którego historia wciąż jest żywa. Kolejnym pomysłem jest zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku i uwiecznienie historycznych momentów na tablicach informacyjnych. Z nich każdy będzie mógł poznać jego historię oraz historię powstań śląskich i bytomskich harcerzy.

Jednak aby takie tablice mogły powstać harcerze z naszego miasta potrzebują finansowego wsparcia. Przy okazji otwarcia „Ula” postanowili zorganizować harcerską zrzutkę na portalu www.zrzutka.pl. Uzyskane środki za pośrednictwem tego portalu przeznaczą na tablice historyczne, zagospodarowanie przestrzeni przed obiektem, ale również na potrzeby środowiskowe drużyn harcerskim i gromad zuchowych.

Akcja #bytomskiUL

Warto nadmienić, że bytomscy harcerze zorganizowali także akcję #bytomskiUL. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy wykonać zdjęcia z jedną z przygotowanych grafik, a następnie udostępnić ją na swoim profilu w mediach społecznościowych. Trzeba udostępnić ją z dopiskiem @Wielkie Otwarcie Bytomskiego „Ula” – wesprzyj działalność bytomskich harcerzy!

Harcerska zrzutka: https://zrzutka.pl/z73bc8
#bytomskiUL #gryfniejakwulu #gwarno
Facebook: @HufiecZHPBytom

Historia bytomskiego „Ula”

Obiekt ma bardzo ciekawą i bogatą historię. W latach 1910 – 1919 swoją przystań miało w nim szereg organizacji walczących o zachowanie polskości, między innymi: chór „Halka”, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” i jak się niedawno okazało, także ZHP. Gdzie w 1919 powstała pierwsza męska drużyna harcerska. Dom tętnił życiem, dlatego nazwano go „Ulem”. Według przekazów w okresie powstań śląskich odbierano w nim przysięgę od powstańców.

Otwarcie „Ula” jest zaplanowane na 28 maja 2021 roku.

Źródło informacji, zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.