nowej hali lodowiska
Sport

Historia budowy nowej hali lodowiska w Bytomiu

Jak przedstawia historia budowy nowej hali lodowiska w naszym mieście? Pewnie wielu z was się nad tym zastanawia. My przedstawimy Wam szczegółowe punkty budowy bytomskiego obiektu sportowego.

Jest to jedna z najważniejszych i najnowocześniejszych obiektów sportowych w Bytomiu i Polsce. Co znajduje się w środku? Jak ta inwestycja przebiegała od początku do końca? Jak wygląda obiekt sportowy w liczbach? Tego dowiecie się właśnie z tego artykułu.

Jak przebiegały prace przy budowie Lodowiska im. Braci Nikodemowiczów?

Historia zaczęła się w marcu 2019 roku, kiedy na wniosek prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza, radni Rady Miejskiej zagospodarowali w budżecie miasta niezbędne pieniądze na budowę nowego obiektu sportowego. Już trzy miesiące później w czerwcu 2019 roku, OSiR w Bytomiu podpisał umowę na budowę nowej hali lodowiska z wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą. Kim był wykonawca? Konsorcjum Firm: Meritum Grupa Budowlana z Krakowa i Przedsiębiorstwo Produkcyjno i Usługowe ,,Concrer” z Tychów. Zaś w lipcu tego samego roku Bytom pozyskał dotację z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w kwocie 15 mln złotych.

Poszczególne etapy budowy nowej hali lodowiska

Pierwszym etapem prac była rozbiórka starej hali lodowiska – popularnej „Stodoły”. Później wykonawca po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń na budowę, rozpoczął na przełomie września i października 2019 roku prace ziemne pod fundamenty nowego lodowiska.

W następnym etapie postawiono 24 filary i rozpoczęto montaż dźwigarów z drewna klejonego, które wspierają dach nowej hali lodowiska. Wykonano też pierwszą warstwę dachu z blachy trapezowej nad taflą lodowiska. Po tym jak zakończono prace związane z montażem pierwszej warstwy pokrycia dachowego, zaczęły się roboty związane ze stawianiem słupów żelbetonowych prefabrykowanych głównej konstrukcji budynku oraz belek i płyt stropowych. Jednocześnie wykonawca prowadził roboty budowlane wewnątrz budynku administracyjnego. Tam nie tylko wzmocniono jego konstrukcję, ale obiekt przebudowano, a następnie wbudowano w nową halę lodowiska.

Po wykonaniu konstrukcji hali lodowiska wykonawca rozpoczął intensywne prace wewnątrz obiektu. Powstawały wewnętrzne konstrukcje Ścian, prowadzono prace wodno-kanałizacyjne, sanitarne, wentylacyjne oraz elektryczne, dostosowywano poszczególne pomieszczenia do nowych funkcji, zbudowano od nowa konstrukcję trybun, na których zamontowana na trybunie wschodniej i zachodniej łącznie 1156 krzesełek w tym 5 miejsc dla niepełnosprawnych, zaś na trybunie VIP — 96 krzesełek.

W kolejnych etapach wykańczano łazienki, sanitariaty, szatnia dla zawodników, sędziów oraz osób korzystających ze ślizgawek, a także pomieszczenia biurowe, administracyjne, gastronomiczne oraz siłownię, saunę i salę gimnastyczną, jak również wykonano nowe bandy i zamontowano tablicę wyników oraz inteligentny system oświetlenia, który umożliwia sterowanie światłami podczas imprez hokejowych w hali. Równocześnie z pracami wewnątrz obiektu, wykonawca realizował roboty związane z układem drogowym. Powstały m.in. parking, układ dróg wewnętrznych wokół hali oraz plac manewrowy pełniący funkcję drogi pożarowej.

Nowa hala lodowiska w liczbach

Przy budowie hali zużyto 1560 mszesc. mieszanki betonowej, prawie 200 ton stali, 270 mszesc. drewna do konstrukcji dachu oraz ponad 3 tys. mkw płyt warstwowych na elewację hali. Ponadto wykorzystano 4,2 tys. mkw. pustaków, wywieziono 3,6 tys. ton gruzu oraz około 12 tys. gruntu z wykopów i rozbiórek. Nowoczesna hala ma długość prawie 92 m, jest szeroka na 70 m, a jej wysokość to około 12 m. Kubatura obiektu wynosi prawie 55 tys. mszesc., powierzchnia użytkowa ma prawie 7,5 mkw, zaś powierzchnia dróg wewnętrznych z placem manewrowym, chodnikami oraz parkingami wynosi łącznie ponad 5,4 tys. mkw. W obiekcie wykonano posadzki i ściany z płytek ceramicznych, posadzki sportowe, z puzzli gumowych, płyt dywanowych, betonowe oraz z żywicy epoksydowej o łącznej powierzchni 5,3 tys. mkw, zaś instalacja wentylacji ma 12 niezależnych obiegów, które posiadają wydajność 62 tys. mszesc. powietrza na godzinę do wymiany jednocześnie.

Najważniejsza inwestycja sportowa w naszym mieście w XXI wieku

Budowa nowej hali lodowiska przy ulicy Pułaskiego 71 to najważniejsza w XXI wieku – inwestycja sportowa zrealizowana w naszym mieście. Na niej skorzystają wszyscy bytomianie i nie tylko. Innowacyjny obiekt kosztował około 42 mln złotych, z czego aż 15 mln złotych dofinansowano z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – jakie pozyskał Bytom.

Nowe lodowisko pomieści około 1400 widzów. Ma 11 szatni z węzłami sanitarnymi, z których korzystać będą:

  • drużyny młodzieżowe,
  • pierwsza drużyna męska,
  • żeńska drużyna męska,
  • drużyna gości.

Są też szatnie dla trenerów drużyn i sędziów. Dodatkowo w obiekcie znajdziemy także strefę VIP, punkt gastronomiczny, lokale administracyjne, sala konferencyjna oraz sauna. W obiekcie znajduje się również pomieszczenie odnowy biologicznej, siłownia i sala gimnastyczna.

Nowa hala lodowiska spełnia wymogi Polskiego Związku Hokeja na Lodzie – związane z transmisją meczów hokejowych. A to wszystko jest możliwe dzięki usytuowaniu stanowisk kamer i komentatorów telewizyjnych oraz pomieszczeń dla spikerów i dziennikarzy prasowych.

Lodowisko spełnia wymogi bezpieczeństwa. Oprócz monitoringu i pomieszczeń dla służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku, w obiekcie znajdują się lokale dla policji i straży pożarnej. Pomieszczenia znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie koordynatora ds. bezpieczeństwa.

Przed budynkiem hali powstało około 120 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych – w tym znajdują się też miejsca dla osób niepełnosprawnych. Miejsca parkingowe powstały też dla autokarów. Powstały nowe dojazdy, układy dróg wewnętrznych wokół lodowiska oraz plac manewrowy pełniący funkcję drogi pożarowej.

Źródło informacji: Materiały prasowe UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Sport

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.