lodowisko braci nikodemowiczów
Sport

Bytom wraca do gry! Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów gotowe!

No i już! Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów zwarte i gotowe do działania. Bytom wraca do gry! Strzeżcie się bytomianie przed blaskiem tego pięknego miejsca.

Dziś o godzinie 10:00 odbyła się konferencja prasowa dotycząca Lodowiska im. Braci Nikodemowiczów. Redakcja Ino Bytom miała okazję zwiedzić wraz z innymi dziennikarzami nową halę lodowiska. Od jutra zaczyna się tydzień pełen atrakcji z okazji otwarcia nowego obiektu sportowego.

Bytom wraca do gry! Możemy podziwiać już gotowe Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów

Obiekt sportowy – jaki nie śnił się bytomskim hokeistom. Jedenaście szatni z węzłami sanitarnymi gotowych pomieścić 358 zawodników, sala gimnastyczna, siłownia i sauna. W samym sercu obiektu tafla otoczona elastycznymi bandami. Do tego widownia, która pomieści 1400 widzów, wypożyczalnia łyżew wraz ze szlifiernią oraz szafki dla uczestników ślizgawek. To wszystko znajdziecie pod pierwszym w kraju dachem opartym na zespole dźwigarów z drewna klejonego o rozpiętości ponad 50 metrów. W Bytomiu w miejscu dawnej „Stodoły” stanęło Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów. Innowacyjne lodowisko oddano do dyspozycji bytomian – cztery miesiące przed planowanym terminem – 1 czerwca.

– Lodowisko, z którego nie można korzystać zimą? Tak jeszcze w 2018 r. było w Bytomiu. W grudniu 2018 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bytomiu zakazał korzystania z lodowiska w czasie opadów śniegu. Powodem był fatalny stan techniczny dachu. Wtedy podjęliśmy decyzję o budowie nowoczesnego lodowiska, które będzie spełniało najwyższe standardy mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz – Przekonaliśmy do naszego pomysłu radnych Rady Miejskiej, którzy poparli budowę obiektu, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, z którego pozyskaliśmy 15 mln zł oraz Polski Związek Hokeja na Lodzie. Dzisiaj po prawie dwóch latach z durną możemy zaprezentować nową halę lodowiska, z której skorzystają wszyscy mieszkańcy Bytomia – podkreśla prezydenta Mariusz Wołosz.

Pomysłowe rozwiązania zastosowane przy budowie

Nowy obiekt sportowy w Bytomiu jest także jedynym w Polsce, który posiada aż 11 szatni, w których znajduje się 358 szafek. Dzięki temu jest możliwa obsługa każdej krajowej, ale i również międzynarodowej imprezy.

– To największa i najważniejsza inwestycja sportowa w Bytomiu w XXI wieku. Obiekt dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań jest w pełni przystosowany do rozgrywek krajowych i międzynarodowych, nawet o randze mistrzostw świata – mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia – Z pewnością lodowisko będzie służyło nie tylko mieszkańcom, ale również wszystkim drużynom hokejowym Polonii Bytom. które będą tutaj rozgrywać swoje mecze w zbliżającym się sezonie – podkreśla Adam Fras.

Budowa nowej hali lodowiska w mieście przy ulicy Pułaskiego trwała niespełna dwa lata

– Budowa nowej hali lodowiska przy ul. Pułaskiego 71 w Bytomiu trwała niespełna dwa lata. To było dla nas ogromne wyzwanie, bowiem wykonawca musiał nie tylko dokonać rozbiórki starej hali, dawnej „Stodoły”, ale wykorzystać również część jej infrastruktury i wkomponować ją w nową halę – mówi Zbigniew Bryjak, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Byłomiu – Inwestycja miała być gotowa do 30 września 2021 roku, jednak dzięki bardzo dobrej współpracy i zaangażowaniu wykonawcy, oddajemy halę mieszkańcom cztery miesiące przed terminem jej ukończenia – dodaje dyrektor Zbigniew Bryjak.

W jednym z najnowocześniejszych obiektów sportowych w naszym kraju zastosowano po raz pierwszy nowatorskie rozwiązanie konstrukcji dachu. Zaś do budowy hali zużyto między innymi:

  • 1,5 tysiąca m3 mieszanki betonowej;
  • 4,2 tysiąca m2 pustaków;
  • prawie 200 ton stali;
  • 270m3 drewna do konstrukcji dachu;
  • ponad 3 tysiące m2 płyt warstwowych, które pokryły elewację hali.

– Budowa tak dużych obiektów, jak hale lodowiska wymaga zastosowania solidnych konstrukcji. W Bytomiu zastosowaliśmy nowatorską metodę budowy dachu opartą na zespole dźwigarów samonośnych, krzyżowych, z drewna klejonego o rozpiętości ponad 50 metrów – mówi przedstawiciel wykonawcy, Zbigniew Boczkowski, prezes PPiU Concret z Tychów – Jest to pierwszy obiekt w Polsce, w którym zastosowano dźwigary o tak dużej rozpiętości, co wyróżnia bytomskie lodowisko spośród innych nowoczesnych obiektów – dodaje prezes Zbigniew Boczkowski.

Źródło informacji: Materiały prasowe UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Sport

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.