bytom ul chorzowska
Aktualności

Bytom pozyskał następne miliony na inwestycje

Miasto Bytom pozyskało kolejne miliony na inwestycje w naszym mieście. To wspaniała informacja z samego rana. Cały czas się coś dzieje w gminie.

Bytom pozyskał kolejne miliony na projekty inwestycyjne. W środę ogłoszono listę inwestycji, które otrzymają rządowe dotacje. Wśród nich inwestycje z Bytomia oraz placówki kulturalne, które funkcjonują w naszym mieście. Same dobre wiadomości. Na liście znalazły się projekty złożone przez naszą gminę, jak i również projekty edukacyjne, kulturalne i sportowe. Dodatkowo projekty, które dotyczą wprowadzenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

– Realizując miejskie inwestycje, zawsze staramy się o ich dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Pozyskane dzisiaj z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych środki finansowe umożliwią realizację kolejnych pięciu ważnych inwestycji w naszym mieście – mówił Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia – Chciałem również podziękować wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wniosków i działania na rzecz pozyskania środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, m.in. posłowi Wojciechowi Szaramie i radnemu Maciejowi Bartkowowi – dodał Mariusz Wołosz.

Gdzie miasto ulokuje pozyskane 3,5 mln złotych?

Miasto Bytom dofinansowanie w kwocie 1,71 mln złotych otrzymało na realizację czterech zadań:

 1. Budowa boiska z placem zabaw przy Szkole Podstawowej nr 27 przy ulicy Świętochłowickiej.
 2. Modernizację i adaptację budynku szkoły oraz sali gimnastycznej po gimnazjum na cele edukacyjno- kulturalne przy ulicy Stolarzowickiej.
 3. Odnowienie budynku klubowego na zaplecze sportowe, montaż nawadniania i odtworzenie murawy boiska KS Nadzieja Bytom przy ul. Worpie.
 4. Modernizację i dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych ciągu komunikacyjnego Śródmieście-Rozbark przy ul. Chorzowskiej znajdującego się obok powstającego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.

Wszystkie zaplanowane projekty inwestycyjne będą miały znaczący wpływ nie tylko na poprawę istniejącej infrastruktury, ale także zwiększy bezpieczeństwo oraz dostosuje następne obiekty do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Warto nadmienić, że oprócz dofinansowania do inwestycji kulturalnych, sportowych i edukacyjnych, Bytom pozyskał jeszcze 1,85 mln zł na przebudowę ulicy Węglowej.

– W ramach tej inwestycji nasze miasto planuje nie tylko przebudowę drogi, ale również budowę ciągu pieszo-rowerowego oraz wykonanie oświetlenia, w celu udostępnienia terenów inwestycyjnych, a także utrzymania atrakcyjności istniejącej zabudowy usługowej – mówił Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Warto podkreślić, że przebudowa ulicy Węglowej jest konieczna ze względu nie tylko na jej stan techniczny, ale również konieczność lepszego skomunikowania znajdujących się w jej rejonie terenów inwestycyjnych.

– W 2020 roku zawarliśmy porozumienie z firmą GTB Metropolis Sp. z o.o., która przygotuje teren przy ul. Węglowej pod inwestycję. Przygotowanie rozpocznie się od przebudowy ul. Węglowej, dlatego cieszę się, że pozyskaliśmy środki na realizację tej ważnej dla miasta inwestycji – podkreślał Michał Bieda.

Modernizacja i dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych ciągu komunikacyjnego Śródmieście->Rozbark przy ulicy Chorzowskiej – to jedna z inwestycji, na którą miasto pozyskało środki rządowe.

Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Bytom już pozyskał kilkadziesiąt milionów złotych

Pozyskane ponad 3,5 miliona złotych to kolejne już środki, które Bytom pozyskał z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W ostatnim czasie, dzięki staraniom władz miasta udało się otrzymać miliony złotych na:

 • budowę rolkowiska przy ul. Pułaskiego,
 • placu wodnego przy ul. Wrocławskiej w Parku Kachla,
 • przebudowę ul. Frycza-Modrzewskiego od ul. Włodarskiego do granicy z Rudą Śląska,
 • przebudowę ul. Nickla w Miechowicach,
 • budowę nowego przedszkola w Miechowicach,
 • rozbudowę Przedszkola Miejskiego nr 36,
 • przebudowę misy basenu dla pływających przy ul. Wrocławskiej,
 • dostosowanie budynku i otoczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych DPS „Kombatant”.

Placówki kulturalne w Bytomiu również z dofinansowaniem

2,2 miliona złotych dofinansowanie otrzymały także dwie placówki kulturalne w naszym mieście. Mowa o Operze Śląskiej i Muzeum Górnośląskim. Dofinansowanie jest w ramach projektu „Inwestujemy w śląską kulturę”. Celem tego projektu jest podniesienie atrakcyjności kluczowych miejsc kultury województwa śląskiego.

Opera Śląska w Bytomiu dzięki tym środkom:

 • zmodernizuje scenę,
 • wykona także prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane,
 • dostosuje budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Z kolei Muzeum Górnośląskie w Bytomiu wykona termomodernizację budynku wraz z podniesieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ta inwestycja przyczyni się do poprawy energooszczędności i efektywności cieplnej budynku.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.