podziemne schrony na placu akademickim
Aktualności

Zwiedzanie podziemnych schronów na Placu Akademickim

W ten weekend będziemy mogli odwiedzić podziemne schrony znajdujące się na Placu Akademickim w Bytomiu.

Już w najbliższą sobotę, czyli 18 września będziemy mogli zwiedzić podziemne schrony, które są ulokowane na Placu Akademickim w Bytomiu. To wszystko jest możliwe dzięki członkom Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”. To właśnie w tych dwóch podziemnych schronach powstały izby pamięci, które upamiętniają wspaniałe dokonania Generała Stanisława Sosabowskiego oraz żołnierzy Augustyna i Romana Träger.

Zwiedzanie podziemnych schronów na Placu Akademickim

Podziemne schrony będą dostępne dla zwiedzających 18 września, od godziny 12:00 do 15:00.

Podziemne schrony przeciwlotnicze typu LSD (po niemiecku: Luft-Schutz-Deckunsgraben). To są tak zwane szczeliny przeciwlotnicze, które znajdują się właśnie na Placu Akademickim. Obiekty te najprawdopodobniej wybudowano w latach 1942-1943 i były przeznaczone dla ludności cywilnej. Te dwa schrony pomimo tego, że różnią się budową, mogły pomieścić aż 150 osób.

Aktualnie zabytkowe obiekty są pod ochroną stowarzyszenia „Pro Fortalicium”. Dzięki ich działaniom powstały izby pamięci poświęcone wybitnemu generałowi i wybitnym żołnierzom. Chodzi o Generała Stanisława Sosabowskiego oraz żołnierzy Augustyna i Romana Träger.

Upamiętnienie o Generała Stanisława Sosabowskiego oraz żołnierzy Augustyna i Romana Träger. Dlaczego właśnie oni?

Gen. Stanisław Sosabowski

Generał był jednym z najistotniejszym z polskich dowódców II wojny światowej, w tym autorem 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Walczyła ona w 1944 roku pod Arnhem. Warto nadmienić, że generał Sosabowski służył na Górnym Śląsku w 75 pułku piechoty u naszych sąsiadów – Chorzowie w latach 1927 – 1928. Tam był dowódcą I batalionu 75 pp w Rybniku. Stanisław Sosabowski w 75 pp był następcą 1 Pułku Strzelców Bytomskich, w którym służyło kilkadziesiąt mieszkańców Bytomia i powiatu bytomskiego, walczących między innymi w wojnie polsko – bolszewickiej czy III powstaniu śląskim.

Żołnierze Augustyn i Roman Träger

Stowarzyszenie w drugim z obiektów na Placu Akademickim upamiętniono dwie bardzo istotne postacie związane z Bytomiem – Augustyn i Roman Träger. Augustyn Träger mieszkał w Bytomiu, a w naszym mieście urodził mu się syn Roman. To oni szczególnie się zasłużyli podczas II wojny światowej.

To dzięki bohaterskiej drużynie ojciec-syn alianci dowiedzieli się o bazie na wyspie Uznam (niemieckie Peenemünde), gdzie nazistowscy naukowcy prowadzili badania nad tajną bronią – pociskami V1 i V2. Dzięki przekazaniu do Londynu planów ukrytej niemieckiej bazy na Peenemünde, Brytyjczycy mogli dokonać bombardowania. Tym samym nie dopuszczając do szybszej produkcji niemieckich pocisków V1 i rakie V2.

W ten sposób możliwe, że obaj żołnierze zmienili bieg II wojny światowej, o czym wielu bytomian nie ma bladego pojęcia. Dlatego stowarzyszenie chce przypomnieć o dokonaniach tych dwóch bohaterów, którzy są związani z Bytomiem.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
4
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.