Kultura

Wystawa „Kopalnia Węgla Kamiennego „Hohenzollern” (Szombierki)” okiem znanego fotografa

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza na wystawę okiem znanego fotografa – „Kopalnia Węgla Kamiennego „Hohenzollern” (Szombierki)”.

Wystawa „Kopalnia Węgla Kamiennego „Hohenzollern” (Szombierki)” okiem znanego fotografa będzie wystawiona w Galerii „Rotunda” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu od 2 marca do 31 marca 2021 roku. Do kogo należą zdjęcia? Co przedstawiają fotografie znanego artysty?

„Kopalnia Węgla Kamiennego „Hohenzollern” (Szombierki)”

Wystawa okiem znanego fotografa, o kim mowa? Mowa o Maxu Steckelu. To właśnie jego zdjęcie będzie wystawione w Galerii „Rotunda” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu. Zdjęcie przedstawiają dokonania niemieckiego artysty, który w 1891 roku przyjechał na Górny Śląska. Właśnie tutaj założył ze swoim bratem atelier.

Najbardziej znane zdjęcia Maxa Steckla pokazują przemysł na Górnym Śląsku, przede wszystkim górnictwo. Max Steckel w 1898 roku wydał album pt. „Vom Oberschlesischen Steinkohlen-Bergbau” z pracami nagrodzonymi na wystawie w Magdeburgu. Jego zdjęcia łącznie nagradzano 26 razy na wystawach: w Niemczech, Polsce i Czechosłowacji. Album o którym wspomnieliśmy wyżej opowiada historię zdjęć o górnośląskim górnictwie węgla kamiennego. Wydano go w wydawnictwie R. Gieblera mieszczącym się w Królewskiej Hucie. W tym albumie zawarto 40 fotografii ukazujących pracę górników w ówczesnej kopalni „Szombierki” („Hohenzollern”) oraz pomnik Friedricha Wilhelma von Redena. Album stał się dodatkiem do nauki zawodu w szkołach górniczych. Na fotografiach po raz pierwszy przedstawiono górników pracujących przy różnych etapach wydobycia.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza na tą wystawę już od 2 marca!

„Kopalnia Węgla Kamiennego „Hohenzollern” (Szombierki)”

Źrodło informacji: faktybytom.pl
Zdjęcie: MBP Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Kultura

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.