wymiana opraw oświetleniowych
Aktualności

Wymiana opraw oświetleniowych w Bytomiu

Na bytomskich ulicach trwa wymiana opraw oświetleniowych na ledowe. Prace realizuje firma Tauron Nowe Technologie S.A.

Firma Tauron Nowe Technologie S.A. właśnie wymienia oprawy oświetleniowe na ledowe na bytomskich ulicach. Innowacyjne i ekologiczne lampy zamontowano już między innymi przy ulicy Generała Józefa Bema w Rozbarku lub przy ulicy Dembowskiego w Miechowicach.

Wymiana opraw oświetleniowych w Bytomiu trwa, dzięki umowie zawartej między naszą gminą, a firmą energetyczną, dzięki której wymieniane są stare oprawy sodowe na energooszczędne typu LED. Przedsięwzięcie, w ramach którego wymienionych zostanie ponad 7,6 tysięcy opraw, potrwa do końca roku.

Wymiana opraw oświetleniowych w Bytomiu

Do tej pory w ramach umowy z firmą energetyczną wymieniono już około 400 opraw oświetleniowych na ulicach:

  • Dunikowskiego, Przyjemnej, Planety, Gombrowicza, Pochyłej – Stolarzowice;
  • Dębowej, Cisowej, Alberta, Dalekiej, Frenzla – Miechowice;
  • Aptecznej, Bratków, Adamka – Łagiewnikach.

No i w wielu innych miejscach na terenie naszej gminy. Montaż na następnych lokalizacjach będzie dokonywany sukcesywnie w miarę otrzymywanych dostaw od producenta opraw.

Innowacyjne i ekologiczne oświetlenie w całym mieście

Zgodnie z podpisaną umową pomiędzy Miastem Bytom, a Tauron Nowe Technologie S.A., w mieście zostanie wymienionych 7268 opraw sodowych na energooszczędne typu LED. Inwestycja powinna się zakończyć pod koniec 2021 roku.

Dla zachowania jednakowej estetyki architektonicznej – wszystkie oprawy, które pojawiają się na drogach publicznych Bytomia posiadają identyczne obudowy. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty iluminacyjne, projektanci systemu zastosowali kilka typów optyki oraz mocy opraw.

„Całość pozwoli na redukcję kosztów z tytułu zużycia energii elektrycznej nawet o 70%. Wszystkie oprawy emitują światło „dzienne”- neutralne, o temperaturze barwowej w przedziale 3800-4000K – przyjemne w odbiorze, a jednocześnie zachowujące wysoki stopień oddawania barw.” – czytamy na stronie bytomskiego magistartu.

Inwestycja realizowana w naszym mieście, jest jedną z największych tego typu zadań w całej Polsce. Przedtem bytomski MZDiM przeprowadził modernizację miejskiego oświetlenia w 2019 i 2020 roku. Wymieniono wówczas 2,6 tysięcy opraw w miejskiej sieci oświetlenia.

No i zmalały koszty energii elektrycznej. Dodatkowe oszczędności przyniosło  wprowadzenie redukcji mocy w godzinach nocnych, kiedy ruch samochodów i pieszych jest znikomy. Oszczędności wygenerowane w taki sposób przeznaczone będą na następne inwestycje.

Wymiana wszystkich opraw należących do firmy Tauron, na pewno wygeneruje następne oszczędności. Ograniczą one znacznie emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery. Dzięki nim poprawi się też widoczność i tym samym poprawi się również bezpieczeństwo na bytomskich drogach.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.