AktualnościWiadomości

WSS nr 4 otworzy Centrum Zdrowia Psychicznego

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu przygotowuje się do otwarcia Centrum Zdrowia Psychicznego. Może to nastąpić nawet w drugiej połowie bieżącego roku.
W dobie coraz większej liczby przypadków związanych z problemami natury psychologicznej bytomski szpital chce wyjść naprzeciw potrzebom pacjentów. Stanie się dzięki temu kolejną placówką działającą w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Centrum Zdrowia Psychicznego jeszcze w 2023 roku

W jaki sposób pacjenci borykający się z problemami natury psychologicznej skorzystają na otwarciu centrum? Kontakt ze specjalistami będzie możliwy, jak informuje szpital, bez skierowania i bez kolejek. Poradę uzyska każdy – osoba chora, jak i jej bliscy, a specjaliści ustalą indywidualny plan leczenia. Możliwe będą też wizyty domowe. Bytomski szpital jest kolejną placówką na Śląsku zakwalifikowaną do pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Obecnie w regionie działa 6 takich placówek, a w całym kraju – 73.

Jakie są założenia CZP?

Założenie CZP jest takie, by osoba zmagająca się z dolegliwościami psychicznymi otrzymała pomoc jak najszybciej i mogła leczyć się w swoim środowisku. To o tyle ważne, że wdrożenie leczenia już na wczesnym etapie choroby zminimalizuje rozwój choroby i wyeliminuje konieczność pobytu w szpitalu, a co za tym idzie, izolacji pacjenta. Tam, gdzie działają Centra Zdrowia Psychicznego, wykładnikiem ich skuteczności jest mniejsze obłożenie oddziałów zamkniętych psychiatrii. Wielu pacjentów, którzy teraz w ciężkich chorobach trafiają na to leczenie, może być leczonych w dużo mniej inwazyjny sposób: w ramach oddziałów dziennych czy zespołów lecznictwa środowiskowego.

Dwa punkty na terenie miasta

Na terenie miasta powstaną dwa punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne, w których dyżurować będzie psycholog, terapeuta środowiskowy i pielęgniarka psychiatryczna. Będą one czynne od 8.00 do 18.00. Każdy będzie mógł przyjść od tego punktu bez skierowania. Psycholog wykona test i zakwalifikuje przypadek jako: nagły, pilny albo planowy. Już na pierwszej wizycie zostanie opracowany wstępny plan leczenia, a pacjent otrzyma wskazówkę, gdzie się udać. Co ważne, do punktu można będzie przyjść w imieniu kogoś bliskiego i poprosić na przykład o wizytę domową.

72 godziny na pomoc w pilnych przypadkach

Zgodnie z wytycznymi biura ds. pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego, pomoc w przypadkach pilnych jest udzielana w ciągu 72 godzin. Mogą to być regularne wizyty u psychiatry, psychoterapia indywidualna lub grupowa, pobyt w oddziale dziennym, leczenie domowe oparte na wizytach w domu pacjenta i terapeutycznej pracy z nim i jego rodziną. W przypadkach nagłych, wymagających hospitalizacji, centra proponują opiekę całodobową w szpitalu, z którym współpracują. Dodatkowym wsparciem w leczeniu osób z chorobami psychicznymi mają być asystenci zdrowienia. To nowy zawód związany z opieką psychiatryczną. Może nim zostać osoba, która sama doświadczyła kryzysu psychicznego i ukończyła specjalistyczny kurs. Jego doświadczenie pomaga zarówno pacjentom, jak i personelowi terapeutycznemu.
Pierwszy punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny będzie mieścić się w szpitalu  przy Alei Legionów 10, a drugi – w Przychodni Szombierki przy ul. Orzegowskiej 52.
Źródło: WSS nr 4 w Bytomiu
Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.