AktualnościKulturaLifestyleWiadomości

Zmalujmy coś w Bytomiu. Ruszył konkurs na mural

Mural może ozdobić ścianę budynku przy ulicy Piłsudskiego. Jego tematyka może być dowolna, ale dzieło musi współgrać z otoczeniem. Do wygrania – nagroda pieniężna. 

Artyści – amatorzy i profesjonaliści, studenci i absolwenci uczelni plastycznych z całej Polski powalczą o nagrodę w wysokości 10 tys. zł za stworzenie projektu muralu w Bytomiu. Najlepsze prace uwzględniające charakter przestrzeni i kontekst architektoniczny miejsca powalczą w internetowym głosowaniu o możliwość realizacji na prawie 14-metrowej ścianie oficyny przy ul. Piłsudskiego. Prace konkursowe można zgłaszać do 31 marca.

– Koncepcja, by na jednej ze śródmiejskich ścian powstał mural, zrodziła się w trakcie realizacji projektu rewitalizacyjnego – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. – Nowy mural będzie sąsiadował z odnowionymi kamienicami w kwartale pomiędzy ulicami Piłsudskiego i Kwietniewskiego oraz z nową przestrzenią rekreacyjną. Dzięki temu doda charakteru otoczeniu. Zapraszamy artystów do nadsyłania zgłoszeń, liczymy na kreatywność – dodaje prezydent.

71 metrów kwadratowych do wymalowania

Zadaniem artystów, którzy zdecydują się wziąć udział w konkursie, jest stworzenie projektu graficznego muralu. Projekt powinien uwzględniać charakter przestrzeni i kontekst architektoniczny Śródmieścia. Wyłoniony w konkursie projekt zostanie zrealizowany na południowej elewacji oficyny przy ul. Piłsudskiego 34-36. To jedna z kamienic, której rewitalizacja trwa i która już wkrótce będzie miała nowych lokatorów. Mural będzie sąsiadował z odrestaurowaną samotną elewacją kamienicy przy ul. Kwietniewskiego 11 oraz z nową zieloną enklawą, która powstanie pomiędzy ulicami Piekarską i Kwietniewskiego. Mural pokryje co najmniej 71 mkw. powierzchni ściany.

– Ściana przy ul. Piłsudskiego to dopiero początek. Zależy nam na tym, by do aranżacji miejskiej przestrzeni systematycznie zapraszać artystów. Chcielibyśmy, by co roku na jednej ze ścian bytomskich kamienic powstawał nowy mural – mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, naczelnik Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji.

Najlepszy projekt wybiorą internauci

Na nadesłanie zgłoszeń konkursowych twórcy mają czas do 31 marca 2023 r. Komplet dokumentów, tj. projekt muralu wraz z Kartą Zgłoszeniową, oświadczenie dotyczącym RODO, należy złożyć w formie elektronicznej na adres [email protected]. 

Potem komisja konkursowa wyłoni trzy najlepsze projekty, które następnie trafią pod głosowanie internautów. Autor najlepszego projektu otrzyma 10 tys. zł nagrody. Następnie jego praca zostanie zrealizowana na południowej elewacji oficyny kamienicy przy ul. Piłsudskiego 34-36.

Regulamin dostępny jest TUTAJ.

Dobrze jest zapoznać się też z pozostałymi dokumentami:

Załącznik 1

Załącznik 2

Załącznik 3

Załącznik 4

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.