po dawnej KWK Rozbark
Sport

Wielkie zmiany na obiektach po dawnej KWK „Rozbark”

Kilkanaście lat temu wydobywano w tym miejscu węgiel. Aktualnie to miejsce tętni życiem kulturalnym, a za niedługo sportowym. Wielkie zmiany na obiektach po dawnej KWK „Rozbark”.

Kolejne obiekty po dawnej KWK „Rozbark” przechodzą metamorfozę. W okolicach tego miejsca jest już Teatr Rozbark, a wkrótce powstanie w nich Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. To miejsce już za niedługo będzie służyło bytomianom. Dla każdego znajdzie się coś fajnego.

Obiekty po dawnej KWK „Rozbark” coraz piękniejsze

– Pokopalniane obiekty w Rozbarku, które wpisane są na listę zabytków, to poprzemysłowe dziedzictwo naszego miasta, dlatego tak ważne jest, aby zachować je dla przyszłych pokoleń – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz – Część obiektów została już zaadaptowana na cele kulturalne, a kolejne właśnie są rewitalizowane, dzięki czemu już wkrótce będą służyć bytomianom uprawiającym sport – podkreślał prezydent miasta.

Jeden budynek po byłej kopalni ukończony

To właśnie na terenie po dawnej KWK „Rozbark” powstaje jedno z najbardziej innowacyjnych w Europie miejsc sportowych – Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Prace tutaj idą pełną parą. Ukończono już budynek noclegowo-szkoleniowy. Budynek ten w ostatnich dniach przeszedł pozytywny odbiór sanepidu i Państwowej Straży Pożarnej oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowalnego. Warto też nadmienić, iż znajdują się w tym budynku – oprócz 16 pokoi hotelowych z łazienkami – także dwie sale konferencyjne.

– Po otrzymaniu pozytywnej decyzji PINB-u, budynek noclegowo-szkoleniowy zostanie przekazany do użytkowania – mówił Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom – Obecnie trwają jeszcze prace nad wyrównaniem terenu wokół hotelu. Planujemy również wykonanie ogrodzenia za budynkiem, w celu wydzielenia strefy zewnętrznej, w której w przyszłości organizowane będą plenerowe wydarzenia i eventy – dodał Dobromir Bujak.

Cały czas wrą prace w pozostałych obiektach. Jak to wygląda?

W Polsce pogoda w marcu jest strasznie zmienna, ale pomimo tego faktu, w dalszym ciągu są prowadzone prace związane z czyszczeniem i odnową elewacji zachowanej na budynku dawnej kotłowni bytomskiej kopalni. Obecnie trwają prace montażowe konstrukcji dachu w budynku wspomnianej kotłowni, a dodatkowo oczyszczono i pomalowano konstrukcję dachu. Już teraz robi ona spore wrażenie – wielkie WOW. Następnym krokiem będzie wykonanie poszycia na dachu na stalowej konstrukcji.

Z kolei na łączniku byłej kopalni „Rozbark” prowadzone są prace wykończeniowe. Jest także konsultowany projekt innowacyjnej recepcji, która powinna łączyć ze sobą dwa style. Warto dodać, że obiekt ten z jednej strony ma zachować industrialny, loftowy klimat tego pięknego miejsca, a z drugiej – ma być wizytówką nowoczesnego centrum sportowego.

Sporo także dzieje się na „Bończyku”. Tam dobiegają ku końcowi również roboty wykończeniowe. Na ostatniej kondygnacji budynku, na której ma powstać siłownie – zamontowano już oświetlenie. Wyłożono także gumowe maty, które stanowić będą podłoże dla tego obiekt. Pierwszy sprzęt sportowy już też powoli dociera do tego miejsca. W szatniach i saunach ekipa montuje oświetlenie.

Jakie rzeczy powstaną wokół obiektów po dawnej KWK „Rozbark”?

– Oprócz zaawansowanych prac budowlanych w obiektach po byłej kopalni, sporo dzieje się na zewnątrz – mówił Dobromir Bujak – Wykonane zostały już prace konstrukcyjne i podbudowa pod zewnętrzną strefę atrakcji sportowych, jak również dostarczone i zamontowane zostały urządzenia, wchodzące w skład siłowni plenerowej – podkreślał Dobromir Bujak.

Wokół obiektów ekipa remontowa prowadzi prace związane z wyłożeniem kostki brukowej i nawierzchni wokół siłowni pod chmurką. W strefie aktywności sportowej, na której ma docelowo powstać strefa parkour i strefa street workout, obecnie jest przygotowywana nawierzchnia. Wyznaczane są także krawędzie poszczególnych stref. Tam gdzie mają powstać miejsca parkingowe, także przygotowywane jest nawierzchnia, a teren wyrównywany. Za niedługo odbędzie się też zaplanowany montaż oświetlenie zewnętrznego i wybrukowanie terenu zgodnie z zachowanie przyjętych celów komunikacyjnych. Następnym krokiem będzie zamontowanie elementów małej architektury. Między innymi ławek, ogrodzenia oraz elementów zieleni.

Ciekawostki na temat obiektów po byłej kopalni

Warto dodać, że jednym z najciekawszych miejsc po dawnej KWK „Rozbark” jest cechownia. W jej wnętrzu Kazimierz Kutz kręcił jedną ze scen z filmu „Sól ziemi czarnej”. Ten obiekt razem z budynkiem administracyjnym w latach 2012-2014 zrewitalizowano na potrzeby Teatru Tańca i Ruchu „Rozbark”. W 2021 roku odnowiono i ponownie uruchomiono niedziałający przez wiele, wiele lat rozbarski zegar. Znajdował się on na fasadzie byłej cechowni. Z kolei 4 lata temu obok siedziby rozbarskiego teatru stanęła odnowiona rzeźba górnika autorstwa Waltera Tuckermanna. Przeniesiono ją z dawnej KWK „Centrum”.

Aktualnie trwa rewitalizacja pozostałych obiektów po dawnej kopalni, gdzie w zabytkowych budynkach powstaje Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.

Źródło informacji, zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Sport

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.