Centrum Sportów Wspinaczkowym i Siłowych w Bytomiu
Aktualności

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu rośnie w siłę

Na terenie dawnej kopalni „Rozbark” rośnie w siłę Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu. Właśnie ukończono pierwszy obiekt.

Modernizowane tereny po byłej KWK „Rozbark” będą jedną z wizytówek miasta. Właśnie ukończono pierwszy budynek nowego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu. Innowacyjne miejsce rośnie w siłę i już widać pierwsze efekty.

Nowe miejsce na mapie Bytomia – Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych

Rewitalizacja terenów po Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark” wzbudza ogromne zainteresowanie mieszkańców naszego miasta. Właśnie ukończono pierwszy obiekt w Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu. Jest to kompleks noclegowo-szkoleniowy. 20 lat temu na tych terenach działała kopalnia „Rozbark”, a teraz powstaje całkiem nowy obiekt sportowy. To miejsce będzie jedną z wizytówek Bytomia.

– Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych z pewnością stanie się kolejnym miejscem, gdzie mieszkańcy Bytomia i Śląska będą chcieli spędzać wolny czas – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. – Cieszy fakt, że te tereny, które są częścią historii nie tylko Rozbarku, ale całego miasta, ponownie będą służyć mieszkańcom – dodał prezydent Mariusz Wołosz.

Oprócz ściany wspinaczkowej na terenie obiekt sportowego powstanie:

  • siłownia,
  • sala do crossfit,
  • cała strefa zewnętrzna.

A w strefie zewnętrznej będą: strefy street workout i parkour, tory przeszkód i do biegów terenowych oraz tor do rolek.

Póki co ukończono pierwszy budynek, czyli kompleks noclegowo-szkoleniowy, który czeka na odbiory techniczne. W tym tygodniu zaplanowany jest odbiór budynku przez sanepid.

– Wybraliśmy także nowoczesny projekt recepcji, a kolejnym krokiem będzie wyposażenie 16 pokoi, dwóch sal konferencyjnych, w których będzie możliwość przeprowadzania szkoleń, zajęć czy konferencji, zaś na parterze budynku zostało już przygotowane miejsce pod organizację przyjęć i uroczystości – informował Dobromir Bujak, prezes klubu Skarpa Bytom.

Rewitalizacja terenów pokopalnianych

W ostatnim czasie, warunku atmosferyczne były nie sprzyjające. To pomimo tych drobnych utrudnień, trwają intensywne prace związane z czyszczeniem i odnową zachowanej elewacji budynku dawnej kotłowni KWK „Rozbark”. Odbudowana została część elewacji, która uległa zniszczeniu w 2019 roku podczas zawalenia komina. Docelowo na odbudowanej konstrukcji ma powstać ściana wspinaczkowa zewnętrzna. Cały czas trwają również prace przy odbudowie dachu. On także ucierpiał wskutek zawalenia się komina.

Zmiany zachodzą na całym terenie wokół obiektów pokopalnianych. Wykonano już roboty konstrukcyjne i podbudowano pod zewnętrzną strefę atrakcji sportowych. Po dostarczeniu zamówionych już urządzeń przy sprzyjających warunkach atmosferycznych możliwy będzie ich montaż na przełomie marca i kwietnia.

– Zależy nam na zachowaniu historii dawnej kopalni KWK Rozbark, dlatego w strefie zewnętrznej, zamierzamy stworzyć miejsce upamiętniające przeszłość kopalni – mówił Dobromir Bujak – Chcemy także postawić w przyszłości tablicę upamiętniającą ofiary, które zginęły podczas jednej z najtragiczniejszych katastrof górniczych w Polsce – dodał Dobromir Bujak.

Mural, który upamiętni dawną KWK „Rozbark”

Gotowy jest także projekt graficzny muralu, którego koncepcje przedłożono do akceptacji Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Mural nawiązywać będzie do historii kopalni oraz dziejów Bytomia.

Gdzie się pojawi mural?

Pojaw się on na wyremontowanym murze oporowym, który już wkrótce stanie się nie tylko wizytówką powstającego centrum, ale i całego Bytomia. Widoczny będzie dla kierowców wjeżdżających od strony Katowic i Chorzowa do centrum miasta.

– Na murze w części nawiązującej do przeszłości, dostrzec będzie można m.in. rys historyczny kopalni Rozbark jeszcze z czasów świetności oraz datę jej powstania i zamknięcia – mówił Dobromir Bujak.

Źródło informacji, zdjęcie: wiadomosci.wp.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.