ec szombierki
Aktualności

Węglokoks pomaga EC Szombierki przywrócić zasilanie

Spółka akcyjna Węglokoks pomaga przywrócić zasilanie w EC Szombierki. Czy w zabytkowej elektrociepłowni wkrótce zaświecą kominy?

Węglokoks pomaga przywrócić część zasilania na terenie zabytkowej EC Szombierki w Bytomiu. Chodzi przede wszystkim o oświetlenie 120-metrowych kominów, które w świetle prawa stanowią przeszkodę lotniczą. Przyłącze, jakie powstaje w tunelu łączącym elektrociepłownię z kopalnią „Bobrek-Piekary”. Ma to być rozwiązanie tymczasowe. Przygotowywana jest obecnie umowa na trzy miesiące.

Sprawą kominów EC Szombierki zajęła się specjalna jednostka

W bytomskiej elektrociepłowni od kilku miesięcy nie ma prądu, co jest niestety efektem awarii starej instalacji elektrycznej.

Na początku tego roku o sprawie zaczęli alarmować społecznicy z Bytomia. Po interwencji Dziennika Zachodniego sprawą zainteresował się także Urząd Lotnictwa Cywilnego. 120-metrowe kominy EC Szombierki są uznawane za przeszkody lotnicze i nieoświetlone stanowią poważne zagrożenie dla śmigłowców, motolotni czy małych samolotów pasażerskich.

Od tego momentu przedstawiciele Rezonator S.A., czyli właściciele obiektu – dwukrotnie zapewniali, zarówno Dziennik Zachodni, jak i Urząd Lotnictwa Cywilnego, że zasilanie wróci w ciągu kilku dni. Tak się jednak nie stało. Niestety.

Spółka akcyjna Węglokoks pomaga elektrociepłowni przywrócić zasilanie

Dziennik Zachodni ustalił, że w przywróceniu części zasilania do bytomskiego zabytku pomoże Węglokoks Kraj. Dlaczego? Zabytkowa elektrociepłownia jest bezpośrednio połączona tunelem z KWK „Bobrek-Piekary”.

– Kanał łączący EC Szombierki z KWK Bobrek-Piekary wyposażony jest w instalacje elektroenergetyczne i urządzenia techniczne, które służą do zasilania w wodę i energię podmioty zlokalizowane w pobliżu przedmiotowej nieruchomości – wyjaśniał Jarosław Latacz, rzecznik Węglokoksu.

Już w listopadzie zeszłego roku właściciel elektrociepłowni poprosił o pomoc w przyłączeniu zasilania do wspomnianych kominów. Także budki ochroniarskiej, gdzie z powodu braku prądu zimą panował straszny mróz.

– Kopalnia Bobrek-Piekary nie przywraca zasilania, a jedynie pomaga w wykonaniu dodatkowego, tymczasowego zasilania dla EC Szombierki – podkreśla Jarosław Latacz. – Przygotowywana jest umowa na dostarczenie energii elektrycznej przez okres trzech miesięcy – dodał.

Tunel jest odpowiednio zabezpieczony i nie ma możliwości, aby włamania na teren zabytkowego gmachu elektrociepłowni zakłóciły działalność kopalni. Na przykład poprzez odcięcie jednego z przewodów zasilających.

Źródło informacji: Dziennik Zachodni
Zdjęcie: Facebook EC Szombierki

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.