tajemniczy śląsk
Aktualności

Tajemniczy Śląsk – kierunek Bytom!

W Śląskiej Telewizji Miejskiej udamy się na wycieczkę do naszego miasta – Bytomia. Tajemniczy Śląsk – odcinek 12.

Radny Maciej Bartków w odcinku Tajemniczego Śląska zagląda do Bytomia. W naszym mieście stacjonuje grupa pasjonatów skupiona w Stowarzyszeniu Miłośników Rozbark. Utworzono tam izbę pamięci, by zachować od zapomnienia górnicze tradycje i obyczaje.

Śląska Telewizja Miejska odwiedziła Rozbark i Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku

Stowarzyszenie Miłośników Rozbark znajduje się przy ulicy Kochanowskiego 27 w Bytomiu. To właśnie w tym miejscu od kilku tygodni działa izba pamięci. Izba pamięci jest poświęcona KWK Rozbark, która działała kilka metrów od tej lokalizacji.

Wydobycie na tej kopalni zakończono w 2004 roku. Pod koniec roku 2020 roku powstała izba tradycji KWK „Rozbark” w Bytomiu. Izba pamięci powstała aby zachować od zapomnienia górnicze tradycje i obyczaje. To miejsce także powstało, aby nie zapomnieć jakim pasjonującym miejscem była właśnie ta kopalnia.

Stowarzyszenie Miłośników Rozbark

Ostatnia tona węgla wyjechała z kopalni w lipcu 2003 roku, czyli prawie 18 lat temu. Miłośnicy Rozbarku zaczęli się spotykać w cechowni. Na ten pomysł wpadł jeden z ich kolegów. Chcieli sprawdzić co się zmieniło w kopalni, która nie istniała od 15 lat (w momencie pierwszego spotkania). Spotykali się co roku, aż w końcu stwierdzili, że nie mają gdzie organizować swoich spotkań. W cechowni powstał wspaniały Teatr Tańca i Ruchu Rozbark. Tam odbywały się spektakle i inne różne wydarzenia sceniczne.

Jak mówi członek zarządu Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku Jerzy Szymański, po kilku latach ich kolega Jan Łoś, który założył Stowarzyszenie Pokoleń też nie miał gdzie się spotykać. Znalazł sobie miejsce przy ulicy Kochanowskiego 27. Wcześniej w tym miejscu była świetlica dla dzieci i młodzieży. I powiedział panu Jerzemu: Słuchaj, mam lokal. Chodźmy, zobaczymy ten lokal. Lokal był troszkę zapuszczony. Stwierdzili, że może miasto odstąpi im to miejsce właśnie na te spotkania. Wpadli na pomysł założenia stowarzyszenia miłośników kopalni Rozbark. Lokalizacja na Rozbarku, kilkaset metrów dalej kopalnia. Po długich dyskusjach powstała nazwa: Stowarzyszenie Miłośników Rozbark.

To miejsce powstało z myślą o tym, by przychodzili do niego byli górnicy kopalni Rozbark, ale też mieszkańcy, którzy chcą zapoznać się z historią KWK „Rozbark”. By ludzie wiedzieli tak naprawdę, jak pracowało się kiedyś na kopalni. Poznali tradycję i obyczaje górnicze, dlatego też powstała izba pamięci lub tradycji.

Tajemniczy Śląsk – Izba pamięci kopalni „Rozbark”

Stowarzyszenie Miłośników Rozbark stworzyło izbę tradycji upamiętniającą kopalnie „Rozbark”. W niej znajduje się mnóstwo pamiątek, które przyniesiono z domów. Każda osoba, która miała coś związanego z kopalnią to przyniósł te rzeczy, aby można było zobaczyć jak to wszystko wyglądało w kopalni. Jak pracowali górnicy i na czym ta praca polegała.

Najstarsze eksponaty, które są w izbie pamięci to dokumenty na podstawie, których powołano kopalnia „Rozbark”. Nawet są na stanie wcześniejsze dokumenty, które dotyczyły kopalni „Łagiewniki”. Najstarszy dokument jest datowany na 1913 rok i jest to księga kopalniana. Był to podstawowy dokument kopalniany. Na podstawie tego dokumentu był prowadzony ruch zakładu górniczego i były wpisywane protokoły kontroli urzędów górniczych, opisywane zdarzenia.

Zapraszamy do obejrzenia całego materiału Tajemniczego Śląska z radnym Maciejem Bartków

Źródło informacji: facebook Śląska Telewizja Miejska

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.