AktualnościWiadomości

Śladami zabytków… Spacer po Rozbarku

11 października odbył się spacer po Rozbarku – śladami zabytków.

Rozbark to jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym mieście, gdzie nie brakuje zabytków związanych z historią Bytomia i górnictwa. W sobotę śladami zabytków w Rozbarku oprowadzał bytomian miłośnik historii, kolekcjoner, a także współtwórca wielu regionalnych publikacji – Leon Wostal.

Podczas historycznego spaceru zorganizowanego przez Teatr Rozbark, uczestnicy wędrówki zobaczyli wnętrze centralnej pompowni Szybu „Bolko”, która nie tylko umożliwia odwadnianie wyrobisk górniczych usuniętych w latach 1978-1989 kopalń rud cynku i ołowiu w triasowej niecce bytomskiej, ale jest również ostatnią pozostałością po wydobyciu rud cynkowo-ołowiowych w tym rejonie Górnego Śląska. Miłośnicy Rozbarku oprócz szybu zobaczyli również rozbarskie kamienice oraz historyczne miejsca związane z wydobyciem węgla kamiennego w Rozbarku. Podczas spaceru Leon Wostal mówił nie tylko o byłej granicy polsko-niemieckiej i Domu Celnym przy ulicy Witczaka (na granicy Bytomia i Piekar Śląskich), ale także przybliżył historię rozbarskich kamienic, ich przeznaczenia oraz wspomniał o ruchu tramwajowym w Rozbarku, historii szybu „Witczak” i kościele pw. św. Jacka.

Leon Wostal – jest miłośnikiem historii Śląska, kolekcjonerem przedmiotów związanych z małą ojczyzną, autorem książki „Rojber z Rozbarku” i czynnym zawodowo górnikiem. Oprócz historii naszego miasta i Rozbarku interesuje się genealogią śląskich rodzin i fotografią.

Spacer odbył się w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na latach 2017-2022 – Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Źródło: bytom.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.