AktualnościKultura

#1920BytomŚląskPolska

W sobotę 11 października odbył się pokaz uzbrojenia polskiego i sowieckiego z inscenizacją wydarzeń związanych z Bitwą Warszawską i prezentacja historii związanej z wojną polsko-bolszewicką w 1920 roku.

Te wszystkie atrakcje, które zostały powyżej wymienione odbywały się w sobotę na pikniku historycznym w ramach projektu „#1920BytomŚląskPolska”, z okazji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy wiktorii Polaków nad bolszewikami.

Bitwa Warszawska to jedna z najważniejszych wydarzeń w historii nowoczesnej Polski. Zwycięstwo Polaków w sierpniu 1920 nad bolszewikami przesądziło o niepodległości naszego kraju, a także zatrzymało pochód komunizmu na zachód Europy. Udział w tym zwycięstwie także mieli żołnierze Pierwszego Pułku Strzelców Bytomskich, którzy bronili ważnego obszaru tzw. Przedmieścia Warszawskiego, walcząc w rejonie fortów Dębe oraz Zegrze.

Z okazji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy pokonania bolszewików pod Warszawą w sierpniu 1920 roku, w Parku im. Franciszka Kachla zorganizowano piknik historyczny, w którym odtworzono najważniejsze wydarzenia związane z warszawską wiktorią. Bytomianie mogli nie tylko zaobserwować pokaz uzbrojenia wojsk walczących pod Warszawą w 1920, ale także prezentacje strojów z początku XX wieku oraz interpretację historyczną, w której pokazano najważniejsze elementy Bitwy Warszawskiej:
– atak bolszewików na polskie pozycje,
– kontratak wojsk polskich,
– uwolnienie jeńców,
– rozbrojenie sowietów,
– bitwa z udziałem artylerii.

Projekt „#1920BytomŚląskPolska” jest inicjatywą upamiętnienia ważnych procesów związanych z umocnieniem odzyskanej niepodległości i wydarzeń – Bitwy Warszawskiej i II powstania śląskiego, których setną rocznicę w 2020 roku.

Wydarzenie było organizowane przez Bytomskie Centrum Kultury oraz gminę Bytom, a projektowi towarzyszyły wykłady dr Joanny Lusek, historyka z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu na temat sytuacji śląskich kobiet w latach 20. XX wieku oraz bytomskiego historyka Tomasza Saneckiego „Walczyli o Polskę i polski Śląsk – Historia Pierwszego Pułku Strzelców Bytomskich”.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniech NIEPODLEGŁA na latach 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920”.

Źródło: bytom.pl

Kilka zdjęć z wydarzenia:

 

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.