Aktualności

Sprawdź ustawienie świateł w swoim pojeździe. To bardzo ważne!

Mundurowi podczas wszystkich kontroli drogowych zwracają szczególną uwagę na pojazdy jadące z wadliwym oświetleniem. Dlaczego?

Sprawne i prawidłowe wyregulowane reflektory pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec jakąś przeszkodę na drodze lub pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Jeżeli oświetlenie nie działa prawidłowo, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo potrącenia pieszego.

Podczas pór roku – jesieni i zimy – gdy widoczność jest mocno ograniczona  nawet w ciągu dnia, prawidłowe oświetlenie przybiera szczególnego znaczenia. Wszelkie niedomagania związane ze światłami pojazdu mechanicznego mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do olśnienia innych uczestników ruchu drogowego, np. zastosowaniu niehomologowanych świateł samowyładowczych.

Akcja „Twoje światła – Nasze Bezpieczeństwo” – zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego KGP ma uświadomić kierującym pojazdów, jak ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo są światła pojazdu.

Bezpieczeństwo

Jedną z podstawowych reguł bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zasada „widzieć i być widocznym”. Piesi dostrzegają światła samochodu, a reflektory samochodów oświetlają pieszych uczestników ruchu, którzy poruszają się poboczem lub jezdnią. Zatem jedni widzą drugich.

Czy zawsze to tak działa?

Pieszy, szczególnie w okresie tej złej widoczności w czasie jesienno-zimowym, także powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim powinien używać elementów odblaskowych w taki sposób, aby był widoczne dla kierowców pojazdów i to nie tylko w tych miejscach, gdzie wymagają tego przepisu, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Pamiętajmy, że sprawne i prawidłowe oświetlenie naszego pojazdu decyduje o bezpieczeństwie naszym jak i innych użytkowników dróg. Zachęcamy do częstej kontroli oświetlenia samochodów.

Źródło informacji, zdjęcia: bytom.slaska.policja.gov.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.