ludzie ludziom
Aktualności

Projekt społeczny „Ludzie Ludziom” – bytomskiego liceum

Uczniowie I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu przygotowali wyjątkowy projekt społeczny. „Ludzie Ludziom” dotyczy praw człowieka.

„Ludzie Ludziom” to projekt społeczny uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu. Projekt dotyczy praw człowieka. Celem projekt jest zwrócenie uwagi, zwłaszcza rówieśników na powszechny problem, jakim jest niewątpliwie łamanie naszych praw. Ale także jakie niesie to za sobą zagrożenie dla naszego świata.

Projekt „Ludzie Ludziom”

Projekt społeczny stworzyła na samym początku lutego 2021 roku. To właśnie grupa humanistek stworzyła program z bytomskiego liceum, w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.

– Nasza inicjatywa jest skierowana przede wszystkim do naszych rówieśników – młodzieży. Zależy nam na uświadomieniu, jak ważnym i powszechnym problemem jest łamanie naszych podstawowych praw – praw człowieka – oraz jak o nie dbać. Chcemy przeciwstawić się szerzącej się w dzisiejszych czasach znieczulicy. Zauważyłyśmy, jak niewiele osób zna Powszechną Deklarację Praw Człowieka i pragniemy to zmienić – wyjaśniała Martyna Trela, uczestniczka projektu i uczennica I LO w Bytomiu.

Materiały na potrzeby projektu są przygotowane w prostej formie, tak aby do każdego mogły trafić. Dzięki stronie na facebooku „Ludzie Ludziom” dowiemy się między innymi:

  • co oznacza dane prawo,
  • jak jest postrzegane w różnych krajach na świeci,
  • w jaki sposób można przeciwstawiać się jego łamaniu.

 

– Zdajemy sobie sprawę, że na co dzień zapominamy o naszych prawach – dzieci często nie wiedzą o ich istnieniu, a dorośli milczą, nie posiadając podstawowej wiedzy na ich temat. Zdarza się, że ludzie godzą się na łamanie swoich praw, nie wiedząc, jakie im przysługują – dodała Martyna Trela.

Oprócz postów, które na bieżąco się pojawiają na fanpage projektu. Pojawia się także cykl animacji z Plamą, czyli postacią, która opowiada o konkretnym prawie człowieka. Uczniowie planują również webinaria ze specjalistami w tej dziedzinie.

– Do tej pory udało poruszyć nam się tematy równości każdego człowieka, dyskryminacji oraz prawa do życia, wolności i bezpieczeństwa – mówiła uczennica I LO w Bytomiu.

Uczniowie bytomskiego liceum w ramach projektu społecznego współpracują z takimi organizacjami jak:

  • Amnesty International Katowice,
  • lokalem w Bytomiu,
  • Fundacją Europejskich Inicjatyw na Śląsku.

Źródło informacji, zdjęcia: bytom.naszemiasto.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.