przyjazne patrole
Aktualności

Prawo ochronne parasolem dziecka – przyjazne patrole w Bytomiu

MOPR wraz z Komendą Miejską Policji realizują następną edycję programu partnerskiego „Prawo ochronnym parasolem dziecka” – przyjazne patrole w Bytomiu.

Tak naprawdę, gdy dorosłe osoby tracą kontrolę nad imprezami i konieczna staje się interwencja policji, do funkcjonariuszy dołączają pracownicy socjalni. Razem tworzą tak zwane przyjazne patrole w Bytomiu i pomagają dzieciom przetrwać trudne chwile. W naszym mieście ruszyła następna edycja programu, który w 2021 roku będzie dyżurował przez 132 dni. Poprzednie edycje programu były realizowane w latach 2011-2020.

Prawo ochronne parasolem dziecka – przyjazne patrole w Bytomiu

Program Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Miejskiej Komendy Policji jest realizowany w Bytomiu cały czas od 2011 roku. Funkcjonariusze policji, którzy są wzywani na interwencję domowe sprawdzają, czy są tam obecne dzieci. Jeżeli są, to na miejscu udaje się przyjazny patrol. W przyjaznym patrolu znajdują się osoby pracujące na co dzień w charakterze pracownika socjalnego w MOPR. Przede wszystkim chodzi o to, aby zminimalizować traumatyczne przeżycia dzieci podczas domowej awantury i otoczyć je opieką najbliższych członków rodziny.

– Przede wszystkim staramy się w trakcie interwencji zapewnić dziecku opiekę. Szukamy członków jego najbliższej rodziny. Dzięki temu nie trafia ono do placówki opiekuńczo – wychowawczej. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie dla dziecka. Dotarcie do babci, dziadka czy cioci wymaga jednak czasu, którego często brakuje policji podczas standardowych interwencji. Dlatego nasze wspólne działania są znacznie efektywniejsze – mówił Adam Tomaszewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Weekendowe interwencje przyjaznego patrolu

Te patrole interweniują głównie w weekendy. To wtedy najczęściej mają miejsce rodzinne imprezy, podczas których dorośli zaglądają do kieliszka nie zwracając uwagi na dzieci. Opieką patrolu objęte są nie tylko rodziny, które korzystają na co dzień z opieki społecznej. Nadużywanie alkoholu to jedna z najczęstszych przyczyn kłótni w rodzinach, bez względu na status społeczny.

Według policji, obecność pracowników MOPRu podczas interwencji wzbudza pośród dzieci większe zaufanie. Choć przyjazne patrole dyżurują zwłaszcza w weekendy, to warto podkreślić, że dodatkowo przez pracowników MOPRu pełnione są dyżury telefoniczne również w tygodniu. Jeżeli się okazuje, że ich pomoc jest niezbędna – jadą na miejsce – bez zastanowienia.

Efekty działań MOPRu i policji w Bytomiu

Owocna współpraca pracowników socjalnych z bytomską policją to nie tylko interwencje. To także stały monitoring środowisk problematycznych. Jaki jest efekt ich wspólnych działań? Czasem nie wystarcza tylko przywołanie dorosłych do porządku i przekazanie dzieci pod opieki najbliższej rodziny. Są też sytuacje, w których trzeba dzieci umieścić w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Często interwencje mają swój dalszy ciąg. Sprawy są wtedy zgłaszane do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych albo do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego. Zakładane są też wtedy Niebieskie Karty.

Źródło informacji: faktybytom.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.