oszustwa na portalach internetowych
AktualnościNieodpłatna Pomoc Prawna

Oszustwa na portalach ogłoszeniowych

Puste konto bankowe? To nie u mnie! Oszustwa na portalach ogłoszeniowych.

Poprzedni rok wprowadził w naszym życiu wiele zmian. Niestety dotyczy to również cyberprzestępczości, jak rozwój nowych metod oszustw internetowych. Od pewnego czasu Policja oraz portale, np. OLX notują coraz więcej przestępstw z wykorzystaniem linku do portalu ogłoszeniowego, po wejściu na którego nasze konto bankowe jest „wyczyszczone”.

Odbywa się to z pomocą metody „phisingu”. Oznacza to, że przestępcy podszywają się pod różne osoby, instytucje, banki czy firmy, w opisywanym przypadku są to portale jak OLX lub banki. Głównym celem złodziei jest wyłudzenie naszych danych osobowych – imię i nazwisko, numer PESEL, numer dowodu osobistego, ale także dane logowania do banku – login i hasło oraz najważniejsze numer karty płatniczej oraz numer CVV karty. Na przestępstwo tego rodzaju szczególnie narażone są osoby sprzedające na OLX lub Allegro. To właśnie wśród tej grupy odnotowuje się najwyższy wskaźnik osób poszkodowanych przestępstwem.

Jak wygląda próba wyłudzenia dostępu do konta?

Do osoby wystawiającej ofertę zgłasza się osoba zainteresowana kupnem. Na początku przeprowadza dłuższą rozmowę ze sprzedającym, żeby wzbudzić w nim zaufanie oraz pokazać, że zależy mu na zakupie. Następnie kupujący przesyła do sprzedającego linki z wiadomością, po kliknięciu w który otrzyma pieniądze za towar, po uprzedniej „autoryzacji” przez kod przysłany sms’em z bank. Niestety kliknięcie w link i „autoryzacji” następuje połączenie konta bankowego sprzedającego z aplikacjami, np. Google Play. Skutkuje to uzyskaniem dostępu oszusta do konta sprzedającego, tym samym umożliwiając mu wykradzenie wszystkich pieniędzy.

Co zrobić, żeby nie dać się oszukać?

Najważniejsza jest nasza czujność. Jeżeli ktoś wysyła nam podejrzanie wyglądający linku lub nie jesteśmy pewni, czy link jest „bezpieczny” najlepiej w niego nie klikać. Kolejnym krokiem powinno być skontaktowanie się z infolinią portalu ogłoszeniowego czy udostępniają takie linki, w przypadku negatywnej odpowiedzi powinniśmy zgłosić próbę wyłudzenia danych do konta bankowego.

Co zrobić kiedy zostaliśmy oszukani?

Jeżeli zostaliśmy oszukani przede wszystkim powinniśmy skontaktować się poprzez infolinię z naszym bankiem i poinformować ich o oszustwie. Kolejnym krokiem jest poinformowanie Policji o przestępstwie.

Zadanie publiczne zostało sfinansowane ze środków Miasta Bytom.

 

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.