mieszkanie chronione w bytomiu
Aktualności

Następne mieszkanie chronione przekazane w Bytomiu

Urząd Miejski w Bytomiu przekazał już czwarte mieszkanie chronione, tym razem w umownej dzielnicy naszego miasta – Rozbark.

Kolejne mieszkanie chronione przekazano w Bytomiu na potrzeby trzech osób, które borykają się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Bytomski magistrat przekazał je w umownej dzielnicy naszego miasta – Rozbark.

Czwarte mieszkanie chronione w Bytomiu już przekazane

– Jest to już czwarte tego typu mieszkanie oddane w naszym mieście osobom ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności związanym z chorobą psychiczną i upośledzeniem intelektualnym. Jestem przekonany, że z pomocą specjalistów ten dom będzie dla nich początkiem nowego, lepszego etapu w życiu – mówił w trakcie przekazania mieszkania prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Mieszkanie usamodzielnienia, które znajduje się przy ulicy Rodziewiczówny ma prawie 87 metrów kwadratowych. W mieszkaniu wykonano remont i prace adaptacyjne oraz zakupiono potrzebne wyposażenie.

Łączy koszt tego przedsięwzięcia to ponad 111 tysięcy złotych, z czego 78 tysięcy to dotacja ze Skarbu Państwa. Jest to 70% inwestycji. Ponad 33 tysiące złotych stanowił wkład własny naszego miasta.

Aktualnie trwa nabór mieszkańców do lokalu. Mieszkanie będzie funkcjonować w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu.

– Na terenie naszego miasta działa obecnie 6 mieszkań chronionych prowadzonych przez naszą jednostkę, w których szansę na usamodzielnienie dostają nie tylko osoby z zaburzeniami psychicznymi, ale też podopieczni opuszczający pieczę zastępczą oraz matki z dziećmi – mówił Adam Tomaszewski, dyrektor bytomskiego MOPR-u.

Mieszkanie chronione w Bytomiu. Zapewnienie wsparcie pracownika socjalnego, terapeuty i psychologa

Nie tylko MOPR w Bytomiu prowadzi tego typu działania. Mieszkania usamodzielnienia prowadzi również Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie oraz Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych. Ten drugi w 2020 roku w ramach środków z Europejskiego Funduszu Społecznego uruchomił mieszkanie chronione oraz dwa pięciopokojowe mieszkania usamodzielnienia.

– Nowy dom pozwoli jego przyszłym lokatorom zyskać samodzielność i uwierzyć w siebie. W tych staraniach nie będą oni sami, bo otrzymają wsparcie specjalistów takich, jak pracownik socjalny, terapeuta czy psycholog – zapewnił wiceprezydent Bytomia Waldemar Gawron.

Źródło informacji: wiadomości.wp.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.