szybie Lompy w bytomiu
Aktualności

Jaki los czeka puste budynki przy szybie Lompy w Bytomiu?

Każdy z nas zapewne zastanawia się jaki los spotka puste budynki przy szybie Lompy w Bytomiu. Czy władze miasta będą chciały coś tam zmienić?

Jeszcze niedawno strach było wysiąść na przystanku „Droga do Szybu Lompy” w umownej dzielnicy Bytomia – Rozbark. Tak naprawdę pozostała po nim tylko nazwa tego przystanku. Krótszy żywot od przystanku miały hotele robotnicze. Kilka lat temu trzy puste blokowiska przejęła nasza gmina. Jaki los czeka pozostałe bloki przy szybie Lompy w Bytomiu?

Blokowiska przy szybie Lompy w Bytomiu. Jaka jest ich historia?

Kiedyś w tych blokowiska były hotele robotnicze, ale niestety miały krótki żywot. Krótszy, niż przystanek, który tam się znajduje. Hotele robotnicze zbudowane były w technologii wielkiej płyty. Bytomski magistrat nie posiada konkretnej roku ich budowy. Z samego wyglądu można ocenić, że pochodziły one z lat 70. XX wieku. Dokładnie w tym samym czasie, w pobliżu fedrowały Zakłady Górniczo-Hutnicze Orzeł Biały. Wtedy zapotrzebowanie na pracowników było o wiele większe, niż współcześnie.

Od kilkunastu lat opuszczone blokowiska stanowiły bardzo kiepską wizytówkę Bytomia. Jest pierwszym osiedlem od wschodu przy trasie od strony Będzina. Pomazana elewacja, brak szyb i stolarki okiennej. Blokowiska budziły ogromne zainteresowanie złomiarzy. Gmina Bytom więc postanowiła urządzić w nich lokale mieszkalne.

Puste bloki przed gminą Bytom należały do spółki Siemionka Sp. z o.o., od niej właśnie miasto przejęło 3 blokowiska.

– Zanim właścicielem budynków przy ul. Siemianowickiej 105a, b, e została gmina Bytom, należały one do spółki Siemionki Sp. z o.o., od której nieruchomości te zostały przejęte przez gminę. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bytomiu sprawdzał budynki przy ul. Siemianowickiej 105a, b, e w 2018 r. Wówczas nakazał ich zabezpieczenie i nadzór nad opuszczonymi obiektami – informuje Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Nowe mieszkania w jednym z blokowisk przy szybie Lompy

Blok który jest pod adresem ulicy Siemianowickiej 105b przejęto w 2015 roku. Dwa kolejne bloki przy ulicy Siemianowickiej 105a i 105e w 2016 roku. Na sam początek władze miasta postanowiły wyremontować ten pierwszy.

– Odnowiony i zmodernizowany w latach 2018-2020 budynek przy ul. Siemianowickiej 105b oraz znajdujące się w tym rejonie przedsiębiorstwa zostały skomunikowane z przebiegającą w pobliżu DK94. Inwestycja mająca na celu m.in. przebudowę drogi bocznej, budowę kanalizacji deszczowej, sanitarnej, pompowni, miejsc postojowych, oświetlenia, chodnika kosztowała w sumie prawie 2,5 mln zł. Wartość prac związanych z przebudową drogi wyniosła 540 tys. zł. W ramach realizowanej inwestycji „Przebudowa drogi do budynków nr 105a,  b, c przy ul. Siemianowickiej” wybudowano także kanalizację deszczową i oświetleniową, która kosztowała blisko 924 tys. zł, zaś Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. wykonało kanalizację sanitarną i pompownię ścieków za około 1 mln zł – wyliczał Tomasz Sanecki.

Droga i dojazd do zmodernizowanego bloku przy ulicy Siemianowickiej 105b oddano do użytku w grudniu zeszłego roku. Pod koniec stycznia 2021 roku w wyremontowanym już budynku swoje mieszkania znaleźli pierwsi lokatorzy.

Jakie są dalsze plany na bloki przy szybie Lompy w Bytomiu?

Władze Bytomia planują w następnych latach odnowić pozostałe dwa budynku przy ulicy Siemianowickiej 105a i 105e. Ich remont i modernizacja umożliwi pozyskanie dla miasta kolejnych mieszkań. Na ich remont gmina chcę się starać o pozyskanie środków z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Hotele robotnicze w Bytomiu

Nie wszystkie hotele robotnicze w naszym mieście miały szansę na drugie „życie”, tak jak to było w przypadku budynków przy szybie Lompy.  Dla przykładu podajmy opuszczony hotel robotniczy, który znajdował się na rogu ulic Łużyckiej i Wrocławskiej. Wykorzystywany był przez górników KWK Centrum, a w 2005 roku został wyburzony. Na jego miejscu powstał parking i sklep Biedronka.

Źródło informacji, zdjęcie: nettg.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.