mieszkańcy poznali harmonogram prac na ulicy Dworcowej
Aktualności

Harmonogram prac na ulicy Dworcowej. Miasto rusza z rewitalizacją

W środę odbyło się spotkanie w sprawie rewitalizacji tej ulicy z władzami miasta. Mieszkańcy mieli okazję zadać pytania i poznać harmonogram prac na ulicy Dworcowej.

Prace miasto zaczyna już na samym początku listopada, dlatego w środę – 20 października mieszkańcy mieli okazję spotkać się z władzami miasta oraz przedstawicielami bytomskiego magistratu, MZDiM, BPK Sp. z o.o., ZBM-TBS Sp. z o.o. oraz wykonawcą całej inwestycji. Bytomianie zadawali pytania, ale też poznali szczegóły robót, jakie odbędą się na ulicy Dworcowej.

– Sukcesywnie realizujemy nasze plany związane z rewitalizacją Bytomia i zmianą wizerunku miasta. Tak ma być także w przypadku ulicy Dworcowej, która dzięki pozyskaniu przez nas ponad 15 mln dofinansowania z Unii Europejskiej doczeka się gruntownej modernizacji – mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz – Przebudowa ulicy Dworcowej podzielona zostanie na cztery etapy. Pierwszy z nich rozpocznie się na początku listopada po zatwierdzeniu tymczasowej organizacji ruchu. Mając świadomość jak ważne jest to przedsięwzięcie i zdając sobie sprawę z uciążliwości, jakie będą się dla mieszkańców wiązać z tym projektem, proszę o cierpliwość i wyrozumiałość – podkreślał podczas spotkania prezydent Mariusz Wołosz.

Miasto rusza z rewitalizacją Dworcowej

Rewitalizację bytomskiej ulicy podzielono tak, aby była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców oraz by ekipy, które wykonują poszczególne remonty, nie przeszkadzały sobie nawzajem. Harmonogram prac będzie składał z czterech etapów.

– Harmonogram prac został tak opracowany, aby realizowane roboty były jak najmniej uciążliwe – mówił zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda – O postępie realizowanych prac na ul. Dworcowej będziemy na bieżąco informować nie tylko na miejskiej stronie i kanałach społecznościowych, ale również podczas bezpośrednich spotkań z mieszkańcami – dodał wiceprezydent Michał Bieda.

Inwestycja będzie podzielona ćwiartkami ulic, od ulicy Moniuszki do Dworca PKP, od Moniuszki do placu Kościuszki, z podziałem na strony o parzystych i nieparzystych numerach budynków.

Harmonogram prac na ulicy Dworcowej

Etap I

Pierwsza część obejmuje od placu Wolskiego do ulicy Moniuszki i tutaj będziemy mieli numery nieparzyste. Remont będzie prowadzony na 2/3 szerokości ulicy, a zakres prac wygląda następująco:

  • prace rozbiórkowe (listopad)
  • roboty związane z kanalizacją sanitarną (listopad i grudzień)
  • roboty związane z wodociągami (listopad i grudzień)
  • roboty związane z siecią teletechniczną i elektryczną (przełom grudnia i stycznia)
  • roboty związane z kanalizacją deszczową (przełom grudnia i stycznia)
  • roboty drogowe i nawierzchniowe (od maja do lipca 2022)
Etap II

Z kolei etap drugi rewitalizacji obejmuje obszar od placu Kościuszki do ulicy Moniuszki, także numery nieparzyste kamienic i budynków. Prace będą prowadzone na większej części ulicy. Co obejmuje zakres prac?

  • prace rozbiórkowe (od stycznia do marca 2022)
  • roboty związane z wodociągami (od stycznia do marca 2022)
  • roboty związane z siecią teletechniczną i elektryczną (od kwietnia do maja 2022)
  • roboty związane z kanalizacją deszczową (maj 2022)
  • roboty drogowe i nawierzchniowe (od lipca do września 2022)
Etap III

Trzecia część będzie rozciągać się na obszarze od placu Wolskiego do ulicy Moniuszki i tutaj mamy zmianę, z numerów nieparzystych na parzyste numery budynków. Będą prowadzone roboty drogowe i nawierzchniowe na obszarze 1/3 ulicy od września do października 2022 roku.

Etap IV

Ostatnia część zacznie się od placu Kościuszki do ulicy Moniuszki i tu także będą numery parzyste. Remont będzie prowadzony na obszarze 1/3 ulicy w październiku 2022 roku.

Miasto harmonogram prac będzie aktualizował na bieżąco i będzie publikował na swojej stronie internetowej. Zakończenie prac ma być się pod koniec 2022 roku.

Wszystkie informacje na temat projektu rewitalizacji Nowa Dworcowa będą znajdować się na stronie www.bytom.pl/dworcowa.

W tym samym czasie co prace drogowe, na bytomskiej ulicy będą prowadzone prace w związku z odnowieniem elewacji kamienic oraz izolacji budynków. Podczas trwania rewitalizacji ulica ta będzie wyłączona z ruchu samochodowego. To nie będzie dotyczyło pojazdów ratunkowych oraz w określonych porach obsługi wywozu odpadów komunalnych i samochodów zaopatrzenia. Dla bytomian mieszkających przy ulicy Dworcowej, miasto wyznaczy dodatkowe miejsca parkingowe na sąsiednich ulicach i parkingach.

Nowa Dworcowa – co się zmieni?

Na ulicy Dworcowej zostanie przebudowane między innymi:

  • przede wszystkim cała ulica,
  • sieć wodociągowa,
  • kanalizacja sanitarna i deszczowa,
  • sieć elektryczna i teletechniczna.

Bytomska ulica zyska nową i wygodną dla pieszych, nawierzchnię z ciętego kamienia. Droga zostanie podzielona na dwie strefy:

  1. Komercyjna – dla lokalnych przedsiębiorców.
  2. Rekreacyjną – tu będzie znajdować się głównie zieleń wraz z mała architekturą oraz strefą ruchu.

Rewitalizacja obejmuje powstanie nowych zieleńców, nasadzenia roślin w donicach, budowę pergoli, postawienie nowych ławek wraz z koszami na śmieci. Z kolei ruch samochodowy na Dworcowej ma zostać uspokojony i ograniczony do minimum. Pojawi się na ulicy monitoring, który będzie kontrolował wjazd samochód. Zmianie ulegnie również organizacja ruchu.

Odnowienie elewacji kamienic przy ulicy Dworcowej

Tak jak wspomnieliśmy, remontu nie tylko doczeka się sama ulica, ale i kamienic, które się na niej znajdują. Nowe życie otrzyma między innymi:

  • kamienica projektu Juliusa Schlesingera o modernistycznej fasadzie z elementami art deco przy Dworcowej 9,
  • neorenesansowa kamienica z 1892 roku przy ulicy Dworcowej 12,
  • budynek według projektu czołowego architekta secesji Wilhelma Hellera przy ulicy Dworcowej 22.

Dodatkowo wyremontowane również będą kamienice z numerami 14, 18, 21, 24, 29, 30, 31, 32.

Finansowanie remontu bytomskiej ulicy

Miasto pozyskało dotacje ze środków unijnych. W projekcie, gdzie liderem jest ZBM-TBS Sp. z o.o. bierze udział również MZDiM, BPK Sp. z o.o. oraz wspólnoty mieszkaniowe.

„Wartość projektu pn. „Rewitalizacja podobszaru 10 w Bytomiu – okolice ulicy Dworcowej i Rynku” obejmującego ulicę Zaułek, Dworcową oraz okolice bytomskiego Rynku to ponad 26 mln zł, z czego dofinansowanie, jakie miasto pozyskało wynosi 15,3 mln zł.” – czytamy na Urzędzie Miejskim.

Źródło informacji, zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.