fot. Wikipedia Eugen / Fotopolska.eu
Aktualności

Co dalej z Szybem Witczak?

Miasto podczas zimy myślało nad przejęciem terenów pokopalnianych na których znajduje się Szyb Witczak. Jednak Bytom zrezygnował z tego planu.

Bytom planował przejąć tereny po KWK Centrum w Bytomiu wraz z Szybem Witczak, niestety te plany się nie sprawdzą. Szyb Witczak zostanie usunięty z mapy Bytomia. Jak podaje portal Net TG, Spółka Restrukturyzacji Kopalń wstrzymywała się z jego likwidacją tylko i wyłącznie ze względu na wniosek bytomskich włodarzy. Bytom zrezygnował z przejęcia Szybu Witczak. Co to oznacza tak naprawdę dla bytomskiego szybu? Po prostu nie powstanie podziemna ścieżka turystyczna.

– Zgodnie z pierwotnym wnioskiem gminy, chciała ona przejąć szyb Witczak wraz z częścią wyrobisk. Ponieważ zmieniła zdanie i teraz chce tylko część na powierzchni, SRK będzie wykonywała działania zgodnie z pierwotnym planem, to jest wyzbrajała szyb, a potem zasypywała rurę szybową. O przekazywaniu będzie można mówić dopiero po zakończeniu tych prac – informował portal Net TG Wojciech Jaros ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu.

Co dalej z Szybem Witczak?

Niestety.. Urząd Miejski w Bytomiu potwierdza te informacje.

–  Gmina Bytom pismem z dnia 30 lipca 2021 r. uszczegółowiła ostateczny zakres proponowanego przejęcia obiektów szybu Witczak. Dalsze prace są po stronie zbywającego, to jest Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA. Przypuszczalny termin przejęcia przedmiotowych obiektów to przełom 2022/2023 roku po całkowitym zakończeniu prac likwidacyjnych na terenie szybu Witczak. Nadmieniam, że gmina Bytom nie będzie się zwracała do Urzędu Marszałkowskiego o wydanie decyzji o użytkowaniu górniczym tego obiektu – wyjaśniał portalowi Net  TG Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Miasto Bytom jest zainteresowane tylko i wyłącznie przejęciem powierzchniowej części Szybu Witczak. W piśmie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń gmina zaznaczyła, że chciałaby przejąć wieżę Szybu Witczak wraz z obiektem nadszybia, budynkiem maszyny wyciągowej i budynku rozdzielni głównej, budynek wentylatora oraz pomieszczenia administracyjno-gospodarcze. Władze również biorą pod uwagę przejęcie zbiornika wody podsadzkowej, mostu samowyładowczego oraz ogrodzenia terenu wraz z działką geodezyjną tego terenu pokopalnianego. Aktualnie nikt jeszcze nie wie na temat tego, czy zrodzi się konieczność zmian układu ulicznego w tym rejonie.

Źródło informacji: Net TG
Zdjęcie: fot. Wikipedia Eugen / Fotopolska.eu

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
1

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.