Zmarł Leszek Engelking
AktualnościKultura

Zmarł Leszek Engelking

Mamy przykrą wiadomość ze świata literatury. W wieku 67 lat zmarł wybitny bytomianin i laureat Muzy – Leszek Engelking.

Zmarł wybitny bytomianin, laureat Muzy, poeta, tłumacz i literaturoznawca oraz krytyk literacki – Leszek Engelking. Odszedł od nas w wieku 67 lat. To właśnie w jego przekładzie, czytelnicy poznawali dzieła takich wybitnych twórców jak Eliot, Kundera czy Cwietajewa.

Kim był Leszek Engelking?

Leszek Engelking urodził się w Bytomiu w 1955 roku. W 1979 roku ukończył on filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1984 do 1995 roku pracował jako redaktor w miesięczniku „Literatura na Świecie”. Z kolei w latach 1997-1998 wykładał historię literatury czeskiej oraz historię filmu czeskiego i słowackiego na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1998 został doktorantem Uniwersytetu Łódzkiego. Później bytomianin wykładał zarówno na UW, jak i na UŁ, a także prowadził zajęcia z nauki przekładu na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Engelking przekładał literaturę z sześciu języków: angielskiego, czeskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, słowackiego i ukraińskiego. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich od 1989 roku i laureatem nagrody „Literatury na Świecie” oraz nagrody Polskiego PEN Club w 2010 roku. W 2016 roku uhonorowano go Muzą za szczególne zasługi dla Bytomia w świecie kultury.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.