Razem ocalmy Szyb Krystyna w Bytomiu
Aktualności

Razem ocalmy Szyb Krystyna w Bytomiu

Kolektyw BytoMy walczy o ocalenie Szybu Krystyna w Bytomiu – Szombierkach. Mamy szansę uratować postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska.

Bytomianie i bytomianki oraz miłośnicy i miłośniczki poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska, a także wszyscy, którzy los Szybu Krystyna w Bytomiu – Szombierkach nie jest obojętny apelu do władz naszego miasta:

„O podjęcie natychmiastowych działań i zabezpieczenie środków na wykup Szybu Krystyna w budżecie miasta na nadchodzący rok 2023, a następnie jak najszybsze wpisanie obiektu do Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+. Oraz zgłoszenie rewitalizacji Szybu Krystyna do kolejnej edycji Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wobec postępującej degradacji tego zabytku i braku działań zabezpieczających obiekt ze strony obecnych właścicieli oraz braku reakcji władz Bytomia na ten stan rzeczy uruchomiliśmy petycję.”

Link do petycji: https://www.petycjeonline.com/wspolnie_ocalmy_szyb_krystyna_w_bytomiu

Razem ocalmy Szyb Krystyna w Bytomiu

Niestety z roku na rok stan bytomskiego szybu się pogarsza. Obecnie wieża wyciągowa nie jest odpowiednio zabezpieczona przed dostępem do osób postronnych. Jak napisali nam organizatorzy petycji – „Stan techniczny obiektu jest agonalny. Do środka bez problemu może się dostać każdy, z czego korzystają amatorzy złomu i szabrownicy”.

Nasze miasto nie reaguje niestety w żaden sposób na ten dramatyczny stan rzeczy. Szyb Krystyna w Szombierkach jest obiektem zabytkowym, co zobowiązuje do działania nie tylko jego właścicieli, ale także i władze miasta poprzez ochronę konserwatorską. Poniżej zobaczycie w jakim stanie jest faktycznie wieża wyciągowa w Szombierkach. Film jest autorstwa Tomasza Szymborskiego:

Szyb Krystyna w Bytomiu

Za siedem lat wieża wyciągowa w Szombierkach będzie obchodziła swoje stulecie. To przecież idealny moment na pozyskanie obiektu i przeprowadzenie solidnej renowacji, tak aby szyb mógł świętować swoje setne urodzin w całkiem nowej odsłonie.

„Przez ponad 20 lat czekaliśmy na odpowiedzialnego inwestora, który tchnie nowe życie w Szyb Krystyna i nada mu nowe funkcje przy jednoczesnym poszanowaniu jego historii. Niestety nie udało się. Najwyższy czas aby miasto Bytom przejęło obiekt i zajęło się jego rewitalizacją. Liczne przykłady z innych śląskich miast pokazują, że działania samorządów w dziedzinie ratowania poprzemysłowych obiektów przy wykorzystaniu środków europejskich są najlepszym rozwiązaniem dla ratowania dziedzictwa poprzemysłowego” – piszą w wiadomości organizatorzy apelu.

Dołączcie do wydarzenia: https://fb.me/e/1UtEZ0YoG i podpiszcie petycję.

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.