ruszyły prace zielonej strefy w bytomiu / zielona strefa w bytomiu
Aktualności

Zielona Strefa w Bytomiu

Przy ulicy Katowickiej 29 powstała wolna przestrzeń, która jeszcze w 2021 roku będzie zagospodarowana na Zieloną Strefę w Bytomiu.

MZDiM ogłosił zamówienie publiczne, w ramach którego wyłoniony będzie wykonawca parku kieszonkowego, czyli Zielona Strefa w Bytomiu. Ten projekt to efekt wspólnych działań włodarzy miasta, architektów i bytomian, którzy uczestniczyli w zeszłorocznych konsultacjach społecznych. W ramach konsultacji mogli nie tylko zobaczyć koncepcję zagospodarowania placu, ale także zgłosić swoje pomysły.

– Podczas spotkań z mieszkańcami, którzy w ubiegłym roku aktywnie uczestniczyli w konsultacjach, mogliśmy nie tylko poznać oczekiwania bytomian, ale też wspólnie wypracować projekt – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. Dzięki pozyskaniu przez nasze miasto środków z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii możemy przystąpić do realizacji tej inwestycji, na którą czekają mieszkańcy – dodał wiceprezydent Michał Bieda.

Zielona Strefa w Bytomiu – jakich atrakcji możemy się tam spodziewać?

W ramach tego projektu przy ulicy Katowickiej 29 powstanie:

  • ścianka wspinaczkowa,
  • plac zabaw z piaskownicą,
  • ławki,
  • leżaki,
  • karmniki dla ptaków,
  • domki dla motyli,
  • stojaki rowerowe,
  • parki linowy,
  • gabinet luster.

Teren będzie cały w zieleni. Posadzone będą pnącza, rośliny płożące oraz drzewka. Bytomianie będą mogli odetchnąć, siadając na ławkach i siedziskach. Warto też nadmienić, że wejście od strony Katowickiej ma być wykonane w formie bramy ogrodowej. Zaś od strony Wałowej będzie wykonane z betonowych schodów, które będą połączone z elementami zieleni. Dzięki temu powstanie następny łącznik między Katowicką, a Wałową.

– Projekt zaprezentowany podczas konsultacji społecznych z mieszkańcami, przypadł im do gustu. Po uzyskaniu dofinansowania z GZM-u mogliśmy przystąpić do ogłoszenia zamówienia, zgodnie z którym inwestycja powinna zakończyć się jeszcze w tym roku – mówił Paweł Wittich, zastępca dyrektora ds. technicznych Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

– Warto podkreślić, że zagospodarowanie pustego placu przy ul. Katowickiej 29 było inicjatywą społeczną, a projekt został zgłoszony do jednej z edycji Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Niestety nie uzyskał niezbędnej liczby głosów, jednak uznaliśmy, że warto wyjść naprzeciw oczekiwaniom bytomian i stworzyć przy ul. Katowickiej zieloną enklawę – podkreślał Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Projekt Zielona Strefa na ulicy Katowickiej jest możliwy dzięki dofinansowaniu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wartość dotacji to 370 tysięcy złotych. To wszystko dzięki programowi „Metropolitalny Fundusz Solidarności”.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.