zabytkowany budynek przy ulicy piekarskiej
Aktualności

Zabytkowy budynek przy ulicy Piekarskiej otrzymał nowe życie

Zabytkowy budynek, który znajduje się przy ulicy Piekarskiej w Bytomiu odzyskał swój dawny blask. Po remoncie prezentuje niezwykle i robi na pewno spore wrażenie na wszystkich.

W zabytkowym budynku przy ulicy Piekarskiej mieści się Wydział Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medyczną. Gmach przeszedł sporę modernizację i prezentuje się teraz niezwykle wspaniale. 16 listopada nastąpiło oficjalne otwarcie obiektu.

Zabytkowy budynek przy ulicy Piekarskiej otrzymał nowe życie

Wykonawca przy modernizacji budynku skupił się na szerokim zakres prac remontowych, między innymi wymienił stolarkę okienną i drzwiową, pokrycie dachu wraz z ociepleniem. Tutaj także przeprowadzono wewnętrzne prace budowalno-instalacyjne, prace termomodernizacyjne – ocieplenie pozostałej elewacji, wyczyszczono i naprawiano elewację klinkierowską. Podczas odnowienia gmachu, zadbano też o odświeżenie sal, pracowni i laboratoriów. Te pomieszczenia robią także spore wrażenie. W Wydziale Nauk o Zdrowie Śląskiej Uniwersytetu Medycznego studenci kształcą się na trzech kierunkach:

  • zdrowie publiczne,
  • dietetyka,
  • zarządzanie ryzykiem zdrowotnym.

Prace modernizacyjne przeprowadzono z niezwykłą dbałością o szczegóły architektoniczne gmachu, tym samym nie powodując zmian trwałych budynku. Tutaj w dawnych czas mieściły się między innymi Średnia Katolicka Szkoła Żeńska, Państwowe Gimnazjum oraz Liceum Żeńskie.

Nowe życie dla bytomskiego budynku zabytkowego

zabytkowany budynek przy ulicy piekarskiej

– To kolejny wiekowy budynek w Bytomiu, który otrzymał drugie życie. W takim przypadku widać kunszt projektantów i architektów, którzy tworzyli zabytkowy gmach. Doskonale to zostało uwidocznione w połączeniu z nowoczesnymi technologiami – zaznaczał prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który wręczył dr hab. n. med. Sebastianowi Grosickiemu, dziekanowi Wydziału Nauk o Zdrowiu, inkografię autorstwa Magdaleny Kuźniak.

Ile kosztowała modernizacja gmachu przy ulicy Piekarskiej?

Modernizacja trwała aż dwa lata i kosztowała prawie 24,5 mln złotych. Z czego 17 mln złotych stanowiły środki ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Reszta kwoty była pozyskana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, z puli środków przeznaczonych dla Bytomia jako Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI Bytom).

zabytkowany budynek przy ulicy piekarskiej

Projekt inwestycyjny zrealizowano w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Bytom 2020+.

Źródło informacji, zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.