AktualnościWiadomości

Zabytkowa kamienica odzyskała blask

Elewacja zabytkowej kamienicy prezentuje się bardzo okazale. Prace nie zostały jeszcze zakończone.

Trwają prace związane z termomodernizacją wpisanego do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Bytomia budynku przy placu Michała Wolskiego 7. Docieplanie ścian zewnętrznych dobiegło końca, a elewacja została odsłonięta.

Zabytkowa kamienica zmienia oblicze

Inwestycja związana z XIX-wieczną kamienicą nie kończy się na dociepleniu ścian zewnętrznych. W ramach prac dofinansowanych z funduszy unijnych przewiduje też docieplenie stropodachu i zainstalowanie w mieszkaniach ogrzewania gazowego. Władze podkreślają, że dzięki tak szeroko zakrojonym pracom nieruchomość prezentuje się dobrze, a do tego lepsza będzie jej efektywność energetyczna, co przełoży się na oszczędności mieszkańców w zakresie zużycia ciepła

Remont kamienicy z końca XIX wieku

Modernistyczna kamienica na rogu pl. Wolskiego 7 i ul. Jagiellońskiej z elementami historyzmu pochodzi z końca XIX wieku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego budynek został przebudowany, jednak ze względu na swoją wartość historyczną został wpisany w 2018 roku do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Bytomia. Teraz kamienica przechodzi termomodernizację wraz z robotami towarzyszącymi, a do tej pory wykonano już: docieplenie ścian zewnętrznych wraz z wyprawą z tynku cienkowarstwowego, remont konstrukcji drewnianej dachu wraz z wymianą pokrycia na styropapę. Ponadto wykonano również nowe obróbki blacharskie, rynny i rury spustowe, dobudowę przewodów kominowych na potrzeby instalacji kotłów gazowych dwufunkcyjnych, naprawę i wzmocnienie konstrukcji stropów, nadproży drzwiowych w poziomie piwnic, wymianę stolarki okiennej, instalacji wodnej oraz instalacji oświetleniowej na klatce schodowej i w piwnicy. Wykonawcy pozostały jeszcze roboty związane z demontażem pieców na paliwo stałe, wykonaniem instalacji c.o. i c.w.u. w lokalach mieszkalnych i użytkowym, wymianą zewnętrznej stolarki drzwiowej, a także remont schodów do piwnicy z montażem barierki. Zgodnie z podpisaną umową, wszystkie roboty w budynku powinny zakończyć się w pierwszym kwartale 2023 roku.

Trwają prace termomodernizacyjne w Śródmieściu

Modernizacja energetyczna budynku przy pl. Wolskiego 7 jest częścią większego projektu obejmującego pięć budynków mieszkalnych w Śródmieściu i Karbiu. Poza termomodernizacją budynku przy pl. Wolskiego 7, ocieplone zostały już budynki przy ul. Konstytucji 118 w Karbiu, Murarskiej 17 i Rostka 12 w Śródmieściu. W tych budynkach prace związane z kompleksową termomodernizacją wraz z wymianą źródeł ciepła zostały już zakończone. Warto dodać, że w ramach projektu rozpoczęła się także termomodernizacja budynku przy ul. Piekarskiej 40, który jest ostatnim remontowanym budynkiem w ramach projektu.

Wartość całego projektu to ponad 4,4 mln zł, z czego 2 mln zł stanowi dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, zaś 2,4 mln zł to środki pochodzące z budżetu miasta.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, a środki na jego realizację Miasto Bytom pozyskało z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.