AktualnościKultura

Wystawa „Schulz wg The Krasnals” w Muzeum Górnośląskim

Już jutro – 8 września wystawę „Schulz wg The Krasnals” w Muzeum Górnośląskim otworzy wernisaż obrazów anonimowej grupy.

Wystawa „Schulz wg The Krasnals. By nikt nie porywał się na odgadywanie zamiarów boskich” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu będzie funkcjonowała od 9 września do końca roku – 31 grudnia 2022 roku. Jutro – 8 września, o godzinie 17:00 odbędzie się wernisaż obrazów anonimowej grupy.

Wystawa „Schulz wg The Krasnals” w Muzeum Górnośląskim

The Krasnals to grupa anonimowych artystów, która swoją działalność rozpoczęła w 2008 roku. „Krasnale podejmują polemikę z zasadami rządzącymi rynkiem sztuki oraz z rolą, którą nadaje on artyście. Prowokują, komentują utarte konwenanse świata sztuki i prowadzą świadomy dialog z aktualnymi wydarzeniami sceny polityczno-społecznej”.

–  To szczególna kompozycja poddawanej analizom biografii Schulza i biografii artystów anonimowych, kompozycja monochromatycznych cliché-verre na niewielkich rozmiarów światłoczułym papierze i przesyconych kolorami – jak utwory literackie – płócien dominujących swymi wymiarami. Realizację dzieł dzieli niemalże stulecie. Łączy hierarchia wartości, demaskowanie pozornej moralności ludzi szczycących się nienaganną postawą –  mówiła Agnieszka Bartków, kuratorka wystawy.

The Krasnals fascynuje atmosfera dzieł Schulza. Emocje znacznie głębsze niż te, które demonstrujemy na zewnątrz. Takie, które obnażają nas, uwidaczniając prawdę o nas samych. Co jest istotą? Czy ustalone zasady? Kto przestrzega hierarchii wartości? Schulz, przemieszczając się w czasie przeszłym, kreśli świat nierzeczywisty i właśnie ta nierzeczywistość inspiruje twórców współczesnych „upajających się wonią sklepów cynamonowych”.

Wystawa „Schulz wg The Krasnals” w Muzeum Górnośląskim

Informacje o wystawie
  • czas trwania ekspozycji: 9 września – 31 grudnia 2022
  • miejsce: Muzeum Górnośląskie Bytom
  • kuratorzy: Agnieszka Bartków, Anna Rak
  • wystawa powstaje we współpracy z krakowską Fundacją Wschód Sztuki
  • mecenat: województwo śląskie
  • partner wystawy: Górnośląski Akcelator Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o.
  • patroni medialni: TVP3 Katowice, Gazeta Wyborcza, Niezła Sztuka

Źródło informacji, zdjęcia: MGB

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.