Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko
AktualnościKultura

Wystawa dla dzieci i nie tylko: „Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko”

Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika” w Bytomiu zaprasza na wystawę dla dzieci i nie tylko, zatytułowaną: „Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko”.

„Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko” to wystawa dla dzieci, ale tych także nieco starszych. Ekspozycja prezentuje instalacje artystyczne stworzone przez artystów w ramach pobytów twórczych w naszym mieście. Wystawę znajdziecie w Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika” przy Rynku 26 w Bytomiu.

Wystawa dla dzieci i nie tylko: „Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko”

Wystawa będzie wizualnym manifestem, opisującym utopijną konwencję praw dziecka do komfortowego odbioru świata poprzez zmysły, w której znajdują się postulaty: prawo do ciszy i dźwięku, naturalnego smaku i zapachu, dobrze zaprojektowanej szkoły, ulicy i domu, a także udziału w dyskusji na temat otaczającej rzeczywistości. Instalacje audiowizualne nawiążą do „uzdrowiska dla zmysłów”, które będzie efektem działań opartych o demokratyczne postulaty wystosowane przez dzieci. Jest to szczególnie ważne w mieście z tak zdegradowana tkanką społeczną jak Bytom, gdzie nawyk czynnego uczestnictwa w działaniach artystycznych jest nieznaczny. Swobodnie tworzone wizualne wyobrażenia takich pojęć jak abstrakcja, funkcja przestrzeni, wpływ hałasu i ciszy staną się punktem zapalnym wyobraźni młodych uczestników zdarzenia artystycznego.

Tytuł wystawy jest oparty o jeden z wierszy Juliana Tuwima „Zapach szczęścia”. Odnosi się on do pamięci zmysłów z czasów dzieciństwa oraz wygodnych wycinków rzeczywistości. Pomysł na wystawę jest odpowiedzią na zaobserwowane problemy i problemy, które zdiagnozowano podczas kolejnych etapów projektu „Zobacz Słońce zamkniętymi oczami”. Wystawa ta była realizowana w 2020 roku w CSW „Kronika” i głównie skierowano ją do młodego widza.

kuratorka: Katarzyna Kalina
scenografia: Agata Cukierska
koordynacja projektu: Agata Gomolińska-Senczenko
program edukacyjny: Dominika Malska
identyfikacja wizualna: Julia Pałkowska
artyści: Sławomir Brzoska, Piotr Chlipalski, Jan Kowal, Aleksander Krajewski, Anna Królikiewicz, Małgorzata Mirga-Tas, Sylwester Piechura, Piotr Jaszczur Śnieguła, Agata Tecl-Szubert i Mikołaj Szubert-Tecl, Marcin Wysocki, Jaśmina Wójcik oraz młodzi twórcy z Bytomia i Zabrza

Ekspozycja w bytomskiej kronice trwa od 13 listopada do 30 grudnia 2021 roku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Godziny otwarcia CSW „Kronika”:
  • wtorek – czwartek: 11:00 – 17:00
  • piątek: 11:00 – 18:00
  • sobota: 11:00 – 17:00
  • niedziela, poniedziałek: nieczynne

Źródło informacji, zdjęcie: CSW Kronika / Miasto Dzieci

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.