wystawa archeologiczna w Bytomiu
Kultura

Wystawa archeologiczna w Bytomiu – „Najcenniejsze”

„Najcenniejsze” – to wystawa archeologiczna w Bytomiu, zorganizowana z okazji jubileuszu 110-lecia Muzeum Górnośląskiego.

Otwarcie wystawy odbędzie się 13 stycznia, czyli już w najbliższą środę, o godzinie 17:00. Wystawa archeologiczna w Bytomiu będzie trwała od 13 stycznia do 30 czerwca. „Najcenniejsze” będzie odbywało się na placu Jana III Sobieskiego 2 w Bytomiu. Kuratorem wystawy będzie Dorota Podyma.

Jaki będzie cel wystawy archeologicznej w Bytomiu?

Celem ekspozycji jest prezentacja najcenniejszych zabytków zgromadzonych przez ponad wiek przez Dział Archeologii, który może poszczycić się najbogatszą, liczącą ponad 350 tysięcy eksponatów kolekcją. Będzie mówiła o przeszłości ziemi śląskiej na obszarze Górnego Śląska i Zagłębia. Obejmuje ona okres od epoki kamienia po nowożytność. Składają się na nią zabytki pozyskane podczas badań archeologicznych, zarówno wykopaliskowych, jak i powierzchniowych, a także dary kolekcjonerów prywatnych i instytucji.

Jakie przedmioty znajdziemy na wystawie?

Pokażemy ponad sto eksponatów, w tym m.in. skarby przedmiotów z brązu, broń, biżuterię, przedmioty codziennego użytku oraz oczywiście multanki. Jest to najstarszy dęty instrument muzyczny odkryty na terenie Polski. Instrument ten składa się z dziewięciu piszczałek powiązanych ze sobą za pomocą łyka, tworząc w ten sposób wielocewkową fletnię spojoną. Znaleziony został na cmentarzysku w Przeczycach. To niewątpliwie unikatowy zabytek na skalę europejską.

Na ekspozycji będzie też można zapoznać się z historią Działu Archeologii. Dopełnienie wystawy stanowi zaś zbiór kości zwierząt wymarłych, m.in. mamuta, nosorożca włochatego i niedźwiedzia jaskiniowego, oraz zbiór zabytków spoza Polski, pozyskanych w latach 20. i 30. XX w. w formie darów. Większość zaprezentuje się po raz pierwszy. Zobaczymy np. artefakty z Ameryki Północnej, piękne kamienne ostrza, groty strzał i ozdobę bytomskiej kolekcji. Jest to jedyny w Polsce ciężarek do miotacza oszczepów (atlatl weight), liczące sobie 3–5 tysięcy lat. Na wystawie znajdziemy bogato ilustrowany katalog.

Źródło informacji: Muzeum Górnośląskie Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Kultura

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.