otwarcie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1
AktualnościKultura

Wielkie otwarcie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu

Dziś nastąpiło wielkie otwarcie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu. Zabytkowy budynek placówki kulturalnej przeszedł rewitalizację.

Właśnie zakończono rewitalizację zabytkowego gmachu Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu przy ulicy Powstańców Warszawskich 12. Jest to jedyny mieszczański budynek, który zachował się w całości z wieloma oryginalnymi elementami. Dziś nastąpiło wielkie otwarcie bytomskiej placówki kulturalnej.

Wielkie otwarcie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu

Budynek Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu pochodzi z 1906 roku, a teraz nastąpiła jego wielka metamorfoza i jego otwarcie dzisiaj – 15 listopada. To pierwszy ogromny remont tego obiektu. Inwestycję dofinansowano ze środków zewnętrznych, między innymi:

  • środki unijne w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji – 4 mln złotych,
  • środki z budżetu państwa – 500 tysięcy złotych

oraz środki z budżetu miasta na kwotę 4,4 mln złotych.

– Budynek ten od prawie 70 lat służy kolejnym pokoleniom dzieci i młodzieży i cieszę się, że po latach zyskał nowe, funkcjonalne oblicze. Dla naszego miasta to nie tylko kuźnia talentów lecz także przykład świetnie zachowanych oryginalnych wnętrz, w których historia przenika się z nowoczesnością – mówił prezydent Mariusz Wołosz.

– Słowa uznania dla efektów przedsięwzięcia przekazał wykonawcy – krakowskiej firmie DeS – mówił wiceprezydent Adam Fras – Jestem pod wrażeniem pracy wykonawcy, który z kunsztem i troską zadbał o każdy najmniejszy nawet  element tego wyjątkowego obiektu, dbając o zachowanie oryginalnych płytek ceramicznych, odrestaurowując poręcze czy odtwarzając freski.

Nowe życie MDK nr 1

otwarcie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1

Na samym wejściu nasze oko przyciąga oczyszczona elewacja, a przyzwyczajeni mieszkańcy Bytomia do czarnej fasady MDK nr 1 z zaciekawieniem patrzą na nowe jasne ściany z piaskowca. Odnowiono obie fasady: przód i tył budynku. Swoją robotę robi także zabytkowa klatka schodowa w placówce.

– Sufitowe zdobienia zostały wyczyszczone i pokryte złotem. Pięknie prezentują się diamentowane rozety. W jednym z zakamarków MDK-u odnaleźliśmy fragment poręczy, której większość została skradziona z klatki pod koniec lat 90. Dzięki niemu, udało się odtworzyć całą poręcz i teraz ten detal klatki wygląda dokładnie tak, jak w początkach istnienia budynku, czyli w 1906 roku – mówił Ireneusz Herisz, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 1.

W środku znajdziemy niektóre nowe pomieszczenia. Podczas rewitalizacji wymieniono wszystkie tynki i większość parkietu, poza tymi, które odkryto. Powstały również nowe instalacje elektryczne, ciepłownicze, sanitarne oraz kanalizacyjne.

– Budynek został też przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Udało się wkomponować windę, która pozwoli na wjazd do sali kameralnej i na pierwsze piętro. Dzięki temu, mieszkańcy uzyskają szerszy dostęp do kultury i sztuki – mówił Ireneusz Herisz.

Francuski żyrandol i najbardziej znany bytomski kaloryfer

otwarcie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1

Oczkiem głównym w Młodzieżowym Domu Kultury była zawsze sala kameralna. Sala zyskała nowiutkie kolory. Samo wrażenie robi foyer, w którym zawisł mający ponad 2,5 metra kryształowy żyrandol, który sprowadzono z samego serca Francji. Zaś I piętrze obiektu odrestaurowano zabytkowy kaloryfer, który wraz z autentyczną podłogą, przeniesioną z innego budynku oraz zachowanymi płytkami ściennymi, które stanowią część aranżacji toalety.

otwarcie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1

– Łącznie z wiekowym zaworem to wszystko działa i pracuje. Wszystkie rzeźbienia, płaskorzeźby w budynku zostały tak wyczyszczone, że właściwie dopiero teraz można zobaczyć kunszt tych dekoracji – mówił dyrektor placówki.

Kiedy będziemy mogli udać się do placówki na zajęcia?

Zajęcia w MDK nr 1 zaczynają się od grudnia. Oferta placówki jest bardzo bogata. W tym miejscu działa blisko 110 kół zainteresowań prowadzonych przez 35 nauczycieli. Najmłodsi mogą korzysta z różnego wachlarzu zajęć. Zaczynając od muzyki i gry na instrumentach przez wokal i naukę śpiewu – w zespołach i indywidualnie, po całą gamę zajęć z plastyki. Ukierunkowano je na specyficzne działania z witrażu czy batiku. W domu kultury znajdziemy naukę dykcji i sportu, choć nietypowego: żeglarstwo, brydż sportowy, szachy, sport halowy i wiele rodzajów tańca.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
3
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.