Aktualności

Zmarł Edward Tomenko

Zmarł wielki rysownik i satyryk z Bytomia – Edward Tomenko. Był związany od pierwszego numer z „Życiem Bytomskim”.

Bytomski magistrat wczoraj poinformował o śmierci Edward Tomenko. To jeden z najpopularniejszych satyryków i rysowników, który był związany między innymi z wydawanymi w stolicy Śląska „Kocyndrem”, ale i również od pierwszego numeru z „Życiem Bytomskim”. Jego rysunki były publikowane w ponad 180 gazetach w całej Polsce.

Kim był Edward Tomenko?

edward tomenko

Satyryk urodził się w Czortkowie nad Seretem w województwie tarnopolskim. Po II wojnie światowej w 1945 roku zawędrował do Wrocławia, skąd później udał się do Bytomia w 1956 roku. To właśnie w Bytomiu osiedlił się na stałe. W tym samym roku miał swój debiut jako rysownik-satyryk w wydawanym wtedy w Katowicach czasopiśmie „Kocynder”. Był stałym współpracownikiem popularnych w tym czasie ogólnopolskich tygodników satyrycznych – „Karuzeli i „Szpilek” w okresie PRL-u. Jego dzieła były wystawiane i wyróżniane na konkursach w wielu krajach, np. w Japonii.

Jak wspomnieliśmy wyżej, Edward Tomenko był związany z miejskim tygodnikiem „Życie Bytomskie”. Z redakcją współpracował od czasu swojego debiutu. Na łamach gazety umieścił tysiące swoich rysunków, a z jego dowcipu śmiało się kilka pokoleń mieszkańców Bytomia i Radzionkowa.

Rodzinie i najbliższym Pana Edwarda składamy najszczersze kondolencje.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.