damiana jonaka
Sport

Wielki rewanż Damiana Jonaka w Bytomiu

To już pewne! Będziemy mieli wielki rewanż w Bytomiu Damiana Jonaka z brytyjskim bokserem.

Świetne wiadomości płyną ze świata boksu. Właśnie w Bytomiu odbędzie się wielki rewanż Damiana Jonaka z brytyjskim bokserem. Walczył z nim na gali w 2019 roku. Walka odbędzie się na Queensberry Polska w kwietniu.

Kim jest Damian Jonak?

Damian Jonak urodził się 24 kwietnia we Włoszczowie. Jest polskim bokserem i bokserskim promotorem. Od 2019 roku jest też wiceprezesem GKS Rozbark Bytom. Damian Jonak walczy pod pseudonimem „The Beast”. Bilans jego walk zawodowych wynosi: 41-1-1.

Kariera amatorska „The Beast”

Po roku trenowania judo, w wieku 10 lat zaczął treningi bokserskie w Szombierkach Bytom pod okiem trenerów: Mariana Łagockiego i Marka Okroskowicza. Damian Jonak trenował boks też w BKS Imex Jastrzębie. Zawodnik był prowadzony przez Zbigniewa Kickę i Fiodora Łapina. Zaś w Walce Zabrze pod opieką Krzysztofa Tabaka.

Damian Jonak stoczył 168 walk amatorskich, z czego 153 wygrał. Dwukrotnie wywalczył tytuł Mistrza Polski kadetów i juniorów. Dwa razy został młodzieżowym Mistrzem Polski wagi lekkośredniej. Jego największym sukcesem podczas walk amatorskich było zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy Juniorów w kategorii 67 kg. Większość swoich wygranych walk kończył przed czasem.

Kariera zawodowa Damiana Jonaka

Prawie 15 lat temu zdecydował się na rozpoczęcie kariery zawodowej podpisując kontrakt z grupą promotorską KnockOut Promotions. W tej grupie trenował pod okiem swojego dawnego trenera z Imexu Jastrzębie – Fiodora Łapina. Pod jego wodzą stoczył 16 wygranych walk, z czego 11 zakończył przed czasem.

Na swoim koncie „The Beast” ma zwycięstwa w walkach na ringach zagranicznych: Stany Zjednoczone, Niemcy i Austria. Pierwszy tytuł zawodowy zdobył 26 maja 2007 roku w Spodku w Katowicach. W wieczornej gali boksu, w Legionowie z 16 na 17 października 2010 roku po efektownej walce pokonał jednogłośnie na punkty meksykańskiego boksera Jose Luis Cruza. Tytuł młodzieżowego Mistrza Świata Federacji WBC zdobył w walce z Michaelem Szubowem.

Spis walk Damiana Jonaka:
 • 8 grudnia 2012 – po dziesięciorundowej walce pokonał jednogłośnie na punkty Jacksona Osei Bonsu. Belg w drugiej i piątej rundzie zaliczył nokdaun.
 • 23 marca 2013 – w Hali Sportowej w Częstochowie, w ośmiorundowej walce pokonał jednogłośnie na punkty Anglika Maxa Maxwella.
 • 23 listopada 2013 – podczas gali „Wojak Boxing Night” w Jastrzębiu Zdroju, Damian Jonak zmierzył się ze Szkotem Krisem Carslawem (18-5, 4 KO). Dziesięciorundową walkę Polak wygrał na punkty 98-93, 99-91, 100-90.
 • 12 grudnia 2014 – wygrał w Radomiu na punkty z Walijczykiem Bradleyem Prycem (35-19, 19 KO).
 • 16 maja 2015 – w Inowrocławiu, pokonał na punkty 99:91, 97:93 i 97:92 Tunezyjczyka Ayouba Nefziego (23-5-1, 4 KO) na dystansie dziesięciu rund.
 • 21 kwietnia 2018 – po prawie trzyletniej przerwie i rozstaniu z grupą Knockout Promotions udanie powrócił na ring podczas gali Polsat Boxing Night VIII w Częstochowie, pokonując na punkty Argentyńczyka Marcosa Jesusa Cornejo (19-1, 18 KO).
 • 21 września 2018 – w Jastrzębiu-Zdroju na gali grupy Tymex Boxing Promotion pokonał jednogłośnie punkty Uzbeka Sherzoda Husanowa (21-1-1, 9 KO).

Wielki rewanż Damiana Jonaka w Bytomiu

W 2019 roku Damian Jonak walczył z Andrew Robinsonem. Walka odbyła się podczas gali MB Boxing Night: Ostatni Taniec w Katowicach. Damian Jonak przegrał niejednogłośnie na punkty z Brytyjczykiem – Andrew Robinsonem (24-4-1, 6 KO). Sędziowie walkę punktowali 77-75, 75-77, 74-78. Już 10 kwietnia na gali Queensberry Polska odbędzie się wielki rewanż Damiana Jonaka z Andrew Robinsonem w Bytomiu.

Queensberry Polska

Queensberry Polska to rodzima grupa promotorska, która powstała ze współpracy z Queensberry Promotion. Założycielem tej drugiej grupy jest Frank Warren. Pod jego skrzydłami rozwijały się takie gwiazdy jak: Mike Tyson, Prince Naseem Hamed, Ricky Hatton, Joe Calzaghe, Derek Chisora, David Haye, czy Tyson Fury. Członkiem zarządu Queensberry Polska jest syn Warrena – Francis Warren, a organizacji przewodzi biznesmen Mariusz Krawczyński.

Bitwa o Gniew II – Queensberry Polska

5 marca na zamku w Gniewie odbędzie się następna gala Queensberry Polska „Bitwa o Gniew II”, podczas której walki stoczą:

 • Paweł Augustynik vs Max Miszczenko,
 • Abdulkhay Sharakhmatov vs Stephen Jackson,
 • Ryszard Lewicki vs Piotr Brzoska,
 • Karol Długosz vs Krzysztof Stawiarski,
 • Wiktor Szadkowski vs Eryk Ciesłowski,
 • Kamil Mroczkowski vs Artsiom Charniakevich.

Tak wspomnieliśmy wcześniej kolejna walka odbędzie się 10 kwietnia w Bytomiu, podczas której nastąpi wielki rewanż Jonak kontra Robinson.

Źródło informacji: pl.wikipedia.org | wirtualnemedia.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
3
Nie
0

Więcej w:Sport

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.