AktualnościKulturaWiadomości

Widowisko „Walki o Miechowice 1945” już niebawem

Kilkaset osób zginęło z rąk Sowietów, kiedy wkroczyli na obszar Miechowic. Wspomnienia o tych tragicznych zdarzeniach sprzed 78 lat wciąż są żywe. Pamięć o nich nie zginie – między innymi z powodu inscenizacji, która zostanie przedstawiona już niebawem. 

Zbliża się kolejna, już 78. rocznica wydarzeń, jakie rozegrały się w Miechowicach pod koniec stycznia 1945 roku. Jak co roku Stowarzyszenie Pro Fortalicium wspólnie z Miastem Bytom, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i Muzeum Górnośląskim organizują jedną z największych w Polsce inscenizacji historycznych, która odbędzie się 28 stycznia w Bytomiu – Miechowicach przy ul. Kasztanowej.

Walki o Miechowice 1945 – siódma edycja

Widowisko służące upamiętnieniu tragicznych zdarzeń z historii miasta będzie zaprezentowane kolejny raz.

– Kolejną już siódmą edycję widowiska historycznego Walki o Miechowice zaplanowaliśmy na 28 stycznia. Wydarzenie poprzedzi dzień wcześniej, czyli 27 stycznia wykład, koncert oraz spotkania z naszymi specjalnymi gośćmi, którzy wezmą udział w inscenizacji historycznej – mówi Ireneusz Okoń, pomysłodawca i organizator rekonstrukcji Walki o Miechowice.

Zaznacza równocześnie, że prace nad przygotowaniem tego przedsięwzięcia trwają.

– Przygotowania do wydarzenia trwają już od wielu miesięcy. Jak co roku zobaczymy podczas widowiska znanych polskich aktorów. W wydarzeniu gościł już Cezary Żak, znany z roli w serialu „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, a w tym roku udało się nam zaprosić ponownie Lecha Dyblika, który już trzeci raz weźmie udział w inscenizacji, ale również zaproszenie przyjęli Henryk Gołębiewski i Marek Pyś – dodaje Ireneusz Okoń ze Stowarzyszenia Pro Fortalicium.

Komunistyczna władza chciała wymazać zbrodnię

Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkroczenia Armii Czerwonej na Śląsk w styczniu 1945 roku. Z rąk Sowietów w Miechowicach mogło zginąć nawet 380 osób. O zbrodni tej przez kilkadziesiąt lat, ze względu na panujący w Polsce ustrój komunistyczny, nie wolno było mówić. Dopiero zmiany ustrojowe, które nastały w Polsce, sprawiły, że prawda o sowieckiej masakrze ujrzała światło dzienne. Fakty chciano ukrywać, tuszować, jednak one cały czas pozostawały żywe we wspomnieniach osób, które przeżyły koszmar styczniowych dni 1945 roku w Miechowicach. To właśnie przekaz naocznych świadków walk o Górny Śląsk sprawia, że do dziś pamięć o sowieckich zbrodniach jest podtrzymywania dla przyszłych pokoleń.

Setki rekonstruktorów z różnych stron kraju i Europy

Swój udział w inscenizacji historycznej Walki o Miechowice zapowiedziało prawie 300 rekonstruktorów z 30 grup rekonstrukcji historycznej z Polski, Słowacji i czeskiego Chuchelná. Do Bytomia przyjadą rekonstruktorzy praktycznie z całej Polski, między innymi z: Wrocławia, Poznania, Lublina, Krakowa, Łodzi, Przemyśla czy Rzeszowa. Warto dodać, że wydarzenie będzie obsługiwało aż 70 osób odpowiedzialnych za obsługę techniczną. Tym samym będzie to jedna z największych rekonstrukcji zorganizowanych na terenie zurbanizowanym w naszym kraju.

Ciekawostką związaną z tegoroczną rekonstrukcją jest zaangażowanie się w to jedno z największych w Polsce wydarzeń historycznych Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej, placówki kulturalnej należącej do najważniejszych instytucji i atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego.

Imprezy towarzyszące

Podczas VII edycji inscenizacji „Walki o Miechowice” odbędą się również wydarzenia towarzyszące. W piątek 27 stycznia wygłoszony zostanie wykład poświęcony Tragedii Miechowickiej, który przedstawi prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” Dariusz Pietrucha. Chętni będą mogli uczestniczyć w koncercie Lecha Dyblika oraz zobaczyć wystawy i prezentacje poświęcone Tragedii Miechowickiej, Tragedii Górnośląskiej, ale również walkom o Górny Śląsk i Bytom podczas II wojny światowej. Nowością będzie także spotkanie autorskie z zaproszonymi na inscenizację w Miechowicach gośćmi: Lechem Dyblikiem, Henrykiem Gołębiewskim i Markiem Pysiem.

Źródło: UM Bytom

Fot. Hubert Klimek

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.