AktualnościWiadomości

Oszuści znów działają. Fałszywy policjant oszukał seniorkę

Oszuści podający się za policjantów nie dają za wygraną. Dali się we znaki wczoraj, kiedy ich ofiarą padła 76-letnia mieszkanka miasta. 

Policjanci cały czas apelują, ale najwidoczniej komunikaty te nie przynoszą spodziewanego efektu. Nie brakuje przecież przypadków, kiedy słyszy się o kolejnych ofiarach oszustów podających się za funkcjonariuszy Policji, pracowników wodociągów czy wnuczków.

Fałszywy policjant oszukał mieszkankę miasta

Wczoraj w Bytomiu kolejny raz doszło do oszustwa metodą na tak zwanego policjanta. Ofiarą padła 76-letnia kobieta, która do tego stopnia została wprowadzona w błąd i uwierzyła oszustowi, że przekazała mu znaczną kwotę pieniędzy. Oszuści doskonale wiedzą, że coraz więcej osób ma świadomość, w jaki sposób działają. Dlatego często modyfikują swoje postępowanie. Wymyślają nowe sposoby i okoliczności, które przedstawiają swoim ofiarom. Często jednak wykorzystują metodę oszustwa „na policjanta”, czy pracownika banku. Schemat działania sprawców jest podobny. Oszuści zawsze zaczynają od rozmowy telefonicznej, w której podają się za policjanta, pracownika banku, prokuratora, czy funkcjonariusza CBŚP. Dodatkowo wywierają na ofiarach również presję czasu, celowo nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców albo, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Niestety tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Policja apeluje o rozwagę

Bytomscy policjanci przypominają, że w sytuacji, kiedy zadzwoni telefon i w słuchawce usłyszymy głos osoby podającej się za policjanta, zakończmy rozmowę. Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. 

„Policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach, czy akcjach telefonicznie i w żadnym przypadku nie żądają od ludzi pieniędzy! Nigdy policjanci nie każą wypłacać, czy też przelewać gotówki na podane przez telefon konto bankowe! W żadnym wypadku nie wyrzucajmy pieniędzy przez okno, nie zostawiajmy we wskazanych miejscach i nie przekazujmy nieznanym nam osobom. To nie są policjanci, tak działają oszuści!” – czytamy w apelu.

W przypadku osób starszych najlepiej skontaktować się z członkami najbliższej rodziny i powiadomić o zaistniałej sytuacji.

Źródło: KMP Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.