Teleporada – nowe zasady korzystania
Od dziś wchodzą nowe zasady korzystania z usługi medycznej, która trwa już od ponad roku w naszym kraju. Teleporada – jakie zmiany się pojawią na horyzoncie?
5 marca rozporządzenie na temat teleporad podpisał minister zdrowia Adam Niedzielski. Od dziś wchodzą one w życie. Teraz teleporada nie będzie głównym rozwiązaniem w przypadku wizyty u lekarza, a opcją alternatywną. Jak to będzie wyglądało? Zobaczcie dalej.
Teleporada – nowe zasady korzystania
Zgodnie z przepisami teleporady nie powinny dotyczyć dzieci w wieku poniżej 6 lat, ale również pacjentów w kilku innych określonych przypadkach. Lekarz także nie może odmówić bezpośredniej wizyty, gdy:
- pacjent nie wyraża zgody na teleporadę,
- cierpi na przewlekłą chorobę,
- gdy u pacjenta pojawiły się nowe objawy lub istnieje podejrzenie choroby nowotworowej.
W formie tej usługi medycznej nie może też odbyć się pierwsza wizyta u lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki lekarskiej, wskazanych w deklaracji wyboru. Pacjent powinien skorzystać z teleporady w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz gdy potrzebuje recepty na leki przyjmowane na stałe.
NFZ zaleca, aby w sytuacji, gdy lekarz odmawia przyjęcia bezpośrednio w placówce – dzwonić na numer Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590 i zgłosić nieprawidłowości.
Źródło informacji: Onet