AktualnościLifestyleWiadomości

Tablica ku pamięci Romana Kostrzewskiego odsłonięta

Roman Kostrzewski – lider zespołu Kat – był nie tylko świetnym wokalistą, ale także dobrym człowiekiem, który zostawił po sobie pustkę. Nie bez powodu chciano go uhonorować. Właśnie dlatego oficjalnie odsłonięto dziś tablicę honorującą zmarłego muzyka.

Bytomscy radni podjęli 24 października 2022 roku uchwałę o nadaniu imienia Romana Kostrzewskiego skwerowi przy ul. Parkowej. Dzisiaj tablica upamiętniająca słynnego wokalistę grupy Kat została oficjalnie odsłonięta. Dokonały tego wspólnie córka oraz ukochana zmarłego. Podczas uroczystości nie zabrakło fanów legendy metalu, jak i przedstawicieli władz miasta.

Tablica Romana Kostrzewskiego – przyjaciele pamiętają

Dzisiejsza uroczystość to dalszy ciąg działań Komitetu Społecznego Pamięci Romana Kostrzewskiego, który złożył wniosek dotyczący upamiętnienia artysty w przestrzeni miasta. Pomysł ten poparło 187 mieszkańców Bytomia oraz córka muzyka Natalia Kostrzewska. Wcześniej uchwałę w sprawie uczczenia Kostrzewskiego podjęła Młodzieżowa Rada Miejska w Bytomiu, a poparł ją prezydent Mariusz Wołosz. Zdecydowano tym samym o nadaniu imienia Romana Kostrzewskiego skwerowi przy ulicy Parkowej w pobliżu krytej pływalni. Przy tej okazji warto przypomnieć postać, która na stałe zapisała się w historii muzyki metalowej.

Trochę historii

Roman Kostrzewski urodził się 15 lutego 1960 roku w Piekarach Śląskich. Karierę muzyczną rozpoczął w 1981 roku, kiedy w Bytomiu podczas Festiwalu Silesian Rock poznał muzyków, z którymi związał swoją artystyczną ścieżkę. Trzy lata później, w 1984 roku, podczas Festiwalu w Jarocinie, grupa Kat, którą współtworzył, została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność. Był rozpoznawalnym polskim muzykiem, wokalistą i autorem tekstów. Sferą jego działalności muzycznej i artystycznych poszukiwań był thrash metal, heavy metal, dark wave i szeroko rozumiany rock.

Twórczość

Najbardziej znany był jako wieloletni wokalista i lider zespołu Kat (w latach 1981-2004). Był również współzałożycielem grupy Alkatraz, z którą działał artystycznie w latach 2000-2002 oraz Kat & Roman Kostrzewski (2004-2022). Koncertował w całej Polsce, m.in. u boku takich gigantów ciężkiej muzyki jak Metallica i Iron Maiden. Angażował się także w działalność solową. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych twórców polskiego metalu. Był artystą o charakterystycznym brzmieniu głosu, a jego twórczość była pełna tekstów wyróżniających się oryginalnością. Dyskografia artysty obejmuje dwadzieścia albumów muzycznych.

Legenda metalu

W pamięci fanów pozostaną niezliczone koncerty z jego udziałem, inspiracje i projekty muzyczne. Niezależny sposób myślenia, pisania, a także bunt wobec rzeczywistości, w tym sposób bycia na scenie sprawił, iż już za życia stał się legendą polskiej metalowej muzyki. Artysta, który mieszkał w Bytomiu, zmarł w wyniku choroby nowotworowej 10 lutego 2022 roku i został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kwiatowej. Do końca angażował się w projekty muzyczne i występował na scenie. Wśród fanów hard rocka i metalu został zapamiętany jako niezwykła osobowość, wulkan energii i mocnych emocji na estradzie, jednocześnie będąc człowiekiem, który miał w sobie wiele ciepła i skromności.

Źródło: UM Bytom

Fot. Grzegorz Goik/UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.