Aktualności

Świetna inicjatywa naszego miasta

Bytom to pierwsze miasto, które rozpoczęło pracę z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie – zatrudniając je w bytomskich jednostkach organizacyjnych.

Do grupy osób, które już pracują w Bytomiu dołączył pan Zbigniew i niegdyś zatrudniony pan Tomasz. Pracę otrzymali w dziale zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. W dniu dzisiejszym – 21 października – prezydent miasta Mariusz Wołosz spotkał się z pracownikami.

Od kilkunastu lat Centrum DZWONI obala mity na temat zatrudniania niepełnosprawnych pracowników, pomagając odnaleźć się swoim beneficjentom na otwartym rynku pracy. Cieszę się, że idea zatrudnienia wspomaganego kwitła i nadal rozwija się w naszym mieście. Nowym pracownikom życzę powodzenia, a pracodawców zachęcam do zatrudniania osób z niepełnosprawnością – powiedział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Pan Zbigniew jest kolejną osobą z niepełnosprawnością intelektualną, która została zatrudniona na normalnych zasadach w jednostce samorządowej w naszym mieście. Było to możliwe dzięki wsparciu organizacji Centrum DZWONI. Pomagają oni od 14 lat pozyskać pracę osobom z niepełnosprawnościami.

Gmina Bytom jako pierwsza w kraju otworzyła się na zatrudnianie osób z niepełnosprawnością intelektualną i dopiero w ślad za nią poszły inne miasta – uważa Tomasz Kosik, trener pracy Centrum DZWONI.
– Od kilku lat takie osoby pracują w Beceku i MZDiM i jednym z bytomskich przedszkoli –
dodaje Tomasz Kosik.

Trzeba podkreślić, że inne miasta zatrudniają osoby z niepełnosprawnością intelektualną w ramach brygad pracy, gdzie osoby te pracują głównie z niepełnosprawnymi. W filozofii działania naszego centrum nie występuje pojęcie specjalnych stanowisk pracy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, a zatrudnieni w Bytomiu pracownicy wykonują swoją pracę wśród pełnosprawnych kolegów, bez segregacji i „specjalnego” traktowania – powiedział Michał Bullik, trener pracy z Centrum Doradztwa Zawodowego Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Jak nakreśla Michał Bullik, istotne jest też przyjazne nastawienie zespołu do przyjęcia w swoją grupę nowego pracownika.
W Bytomiu nie było z tym problemu, ekipa dbająca o miejską zieleń bez żadnych  podziałów wprowadziła nowych w ich obowiązki, z którymi sobie  dobrze radzą – mówił trener pracy.

Centrum DZWONI jest czynny od 2006 roku,jest również częścią Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Od powstania organizacji pracownicy pomogli już około 150 osobom znaleźć zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Niepełnosprawni pracują w wielu prywatnych firmach, a zakres ich obowiązków jest dopasowany do predyspozycji.

Pracodawca, który zdecyduje się zatrudnić taką osobę ma zapewnioną ciągłą pomoc ze strony trenera pracy z Centrum DZWONI. Trener wdraża osobę w stanowisko pracy, wspiera w nawiązywaniu relacji ze współpracownikami, uczy regulaminu, który obowiązuje w firmie, w dojeździe do pracy, pomaga załatwić sprawy formalne, ale również wspiera pracodawcę. Pomoc polega np. na dopasowaniu pracownika do stanowiska pracy albo reagowanie na pojawiające się trudności.

Źródło: bytom.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.