AktualnościKoronawirus

Poprawka rozporządzenia dotycząca godzin dla seniorów

Modyfikacja rozporządzenia godzin dla seniorów. Ma w nim być dokładniej opisane zasady działania sklepów w tych godzinach, a w których nie.

Obecny przepis budzi wiele wątpliwości. W ustawie mają się zmienić dwie rzeczy. Ma zostać otwarcie napisane których sklepów będzie to dotyczyło. Np. godziny dla seniorów nie obowiązują w sklepikach szkolnych. Tak to wydaje się, że brzmi zabawnie, ale niestety.. sprawa jest poważna. Przepis jest tak napisany, że niektórzy właściciele sklepików szkolnych obsługują w godzinach 10:00-12:00 tylko seniorów – czyli nauczycieli i innych pracowników szkoły, którzy są po 60. roku życia.

To oczywiście nieścisłość, ale aktualne rozporządzenie wcale nie nakazuje wprowadzania godzin dla seniorów w sklepikach szkolnych, ale niektórzy to robią, dlatego rząd chce by to było dokładniej zapisane w ustawie.

To też dotyczy też sklepów w hotelach i być może ogromnych hurtowych sklepów, w których zaopatrują się właściciele firm. Te obiekty też mogą działać, ale niestety nie jest to jasne w rozporządzeniu, dlatego są one zamknięte.

Godziny dla seniorów wróciły 15 października.

Godzina 10:00 – 12:00 obowiązują w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach i na poczcie – od poniedziałku do piątku. W tych godzinach w miejscach wyżej wymienionych będą obsługiwani tylko i wyłącznie osoby po 60. roku życia.

Jak wynika z rządowego przepisu opublikowanego w Dzienniku Ustaw, godziny dla seniorów dotyczą obiektów handlowych i usługowych, którzy więcej działalności polega na sprzedaży:

  • żywności,
  • produktów kosmetycznych,
  • artykułów toaletowych,
  • środków czystości,
  • produktów leczniczych,
  • wyrobów medycznych,
  • środków spożywczych specjalnego przeznaczenia,

oraz miejsc świadczących usługi pocztowe.

Wobec tego ta ustawa nie dotyczy sklepów odzieżowych, RTV i AGD, meblowych i budowlanych.

Przepis przewiduje wyjątek. „Przepisu nie stosuje się w przypadku, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia” – zastrzeżono w dokumencie.

Źródło: rmf24.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.