Aktualności

Świąteczna akcja pomocy dla naszych rodaków na Kresach

Po raz kolejny – trzydziesty pierwszy – w 2020 roku w wyjątkowo trudnych czasach, organizowana jest świąteczna akcja „Zaświeć Gwiazdko dla Polaków na Wschodzie”. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bytomiu, od wielu, wielu lat wspiera tysiące naszych rodaków za wschodnią granicą.

W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa pomoc jest mocno utrudniona. Jak mówiła prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa – Danuta Skalska, organizacja zawsze prowadziła kwesty 1 listopada na bytomskich cmentarzach. Datki były głównie zbierane na pomoc dla najbiedniejszych dzieci z Kresów.

– Niestety, z powodu pandemii nie było to możliwe, a dochód z kwesty stanowił podstawowe źródło finansowania akcji charytatywnych. Koronawirus sprawił również, że nie udało się zorganizować zbiórki i transportu darów świątecznych, bo na przejściach granicznych sytuacja jest nieustabilizowana – tłumaczyła Danuta Skalska, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa w Bytomiu.

W zamian bytomska organizacja organizuje zbiórkę środków finansowych, które mają być przekazane dla:
  1. Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Mościskach i Polskiej Szkoły w Strzelczyskach – prowadzone przez siostry Franciszkanki Rodziny Maryi w Samborze szkółki niedzielnej i punktu opiekuńczego dla najbiedniejszych dzieci.
  2. Towarzystwa Kultury Polskiej w Łanowicach, polskiej szkoły i przedszkola oraz mieszkańców polskich wsi w okręgu samborskim: Łanowic, Biskowic, Wojutycz i seniorów we Lwowie – członków Katolickiego Uniwersytetu III Wieku.

– Zwracamy się z gorącą prośbą do ludzi dobrej woli o pomoc. Byłam w tamtych rejonach wielokrotnie i wiem jak wielu Polaków tej pomocy potrzebuje. W okresie świat Bożego Narodzenia ma ona wyjątkowe znaczenie, jako wyraz naszej pamięci i szczególnej więzi z rodakami na Kresach. Jesteśmy jedną wielką polską rodziną. Niech więc naszym bliskim na wschodzie w wigilijny wieczór również zaświeci gwiazdka z Polski. Od każdego z nas – dodała Danuta Skalska.

Konto do wpłat – Konto Bankowe Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

ING BANK ŚLĄSKI O/BYTOM NR: 88 1050 1230 1000 0022 8282 9288

Źródło informacji: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.